34600
 Рівненська область
 м.Березне
 вул. Київська, 7
 тел.: (03653) 5-45-35

е-mail: lib_berezne@ukr.net
           biblberezne@gmail.com
Skype: bereznelibr































Україна в Другій Світовій війні

Зупинись, прислухайся на мить -
Кричать з вогню і мати і дитина,
Хай буде мир, хай більше не горить
У пеклі війн твоє життя людино!

Давно замовкли громи Другої Світової війни. Її полум'я обпалило Україну найбільше з усіх тодішніх республік СРСР. Для України війна обернулася національною трагедією, що поглинула мільйони людських життів, перетворила на згарища й руїни міста і села. Сплюндрована окупантами Україна 1125 днів і ночей перебувала в епіцентрі нищівних фронтових ураганів.

Друга світова війна (01.09.1939 - 02.09.1945) - найкривавіший глобальний конфлікт, у ході якого загинуло за різними оцінками від 50 до 85 мільйонів людей. Упродовж 21 місяця цієї війни СРСР та Третій Рейх виступали як союзники, а від 22.06.1941 вступили у військову конфронтацію, що увійшла в історію як німецько-радянська або, в радянській історіографії, Велика Вітчизняна війна 1941-1945 років. Війна для України почалася 1 вересня 1939 р. із нападу нацистської Німеччини на Польщу. Цього дня німецька військова авіація бомбардувала Львів та інші міста. Від 17 вересня учасником Другої світової війни на боці Німеччини став Радянський Союз.

Внаслідок переділу Центральної і Східної Європи між нацистами і комуністами до складу Радянського Союзу у 1939 році були включені території Західної України та Західної Білорусії, а в 1940 році - країни Балтії, Бессарабія та Північна Буковина. Таким чином, можна говорити про те, що термін "Велика Вітчизняна війна" для України (червень 1941 - травень 1945) з історичної, хронологічної і географічної точки зору некоректний від першого дня війни - 1 вересня 1939 року, і до останнього - 2 вересня 1945 року. Друга світова війна для України не обмежувалася лише бойовими діями та окупацією її сучасної території, але й включала участь українців у бойових діях на всіх воєнних театрах.

Для України Друга світова війна - національна трагедія, під час якої українці, позбавлені власної державності, змушені були воювати за чужі імперські інтереси і часами вбивати інших українців. Поруч із тим, слід наголосити на внеску саме українців у розгром нацизму і згадати як про солдат Радянської армії (понад 6 млн) та вояків УПА (понад 100 тис.), так і про тих українців і вихідців з України, які перебували у військових з'єднаннях інших держав: Польщі (120 тис. у 1939 р.), США (до 80 тис. у 1945 р.), Канади (до 45 тис. у 1945 р.), Франції (до 5 тис. у 1940 році). З різних причин українці воювали і по інший бік: у військах Німеччини (від 600 осіб у 1939 році до 250 тис. у 1941-45 рр.), Румунії (24 тис.), Угорщини (до 20 тис.), Словаччини (до 2 тис.), Хорватії (1,5 тис.).

Прямі людські втрати України у Другій світовій війні становлять 8-10 млн. осіб, економічні - 285 млн тогочасних рублів. Разом з тим, Друга світова війна відкрила для українців руйнівну "силу" обох тоталітарних режимів. Всім відомі злочини нацистів на окупованих територіях України (Голокост, розстріли мирного населення, спалення сіл). Разом з тим довгий час замовчувались численні злочини комуністичного режиму на нашій землі. Серед яких - розстріли політичних в'язнів у Західній Україні в червні-липні 1941 року, знищення центру Києва восени 1941 року; підрив Дніпрогесу і знищення в Одесі поранених червоноармійців, скинутих в море разом із санітарними машинами тощо. Із Україною також пов'язане і завершення війни. 2 вересня 1945 р. генерал Кузьма Дерев'янко від імені СРСР приймав беззастережну капітуляцію Японії.

Пройшло вже 70 років з того часу коли закінчилась найкривавіша війна в історії людства. Тепер ми можемо більш адекватно оцінювати цю війну, її наслідки, а головне, причини її появи. Поглянути під різними кутами зору і скласти власну думку про результати цієї війни допоможуть Вам фонди нашої бібліотеки.



Україна в Другій Світовій війні: погляд з ХХІ століття

Україна в Другій Світовій війні: погляд з ХХІст.: іст. Нариси: у 2кн./редкол.: В.А.Смолій (голова колегії), О.Є.Лисенко(відп. Ред.)[та ін.];НАН України, Ін-т історії України. - К.: Наукова думка, 2010
У виданні подається сучасне бачення мобілізаційних і режимних заходів радянського керівництва, стратегічних і фронтових операцій на території України, політики німецької окупаційної влади, повсякденного життя цивільного населення в умовах нациського режиму, боротьби партизанів та підпільників, становище військовополонених у роки Другої світової війни.
Патриляк І.К., Боровик М.А. Україна в роки Другої світової війни: спроба нового концептуального погляду. - Ніжин: Видавець ПП Лисенко М.М., 2010. - 590с.
В книзі розглянуто найбільш суперечливі сторінки історії України періоду Другої світової війни. Велику увагу приділено висвітленню "української проблеми" напередодні і на початку світової війни, долі українських земель у 1939-1940р.р., участі українців у фінській компанії, бойовим діям і причинам поразки Червоної армії в битві за Україну в 1941р., окупаційному режиму нацистів та їхніх союзників в Україні, українському визвольному рухові, діяльності радянського підпілля і українського суспільства в роки війни.
Друга світова війна в історичній пам'яті України. ( За матеріалами Українського інституту національної пам'яті) / [Упорядники: Л.Герасименко, Р.Пилявець ]- Київ-Ніжин: Видавець ПП Лисенко М.М., 2010. - 247с.+ 22c. іл.
У виданні представлено матеріали про причини, перебіг і наслідки Другої світової війни, а також проаналізовано події, що відбулися на території України, починаючи від проголошення Карпатської України у березні 1939р. і завершуючи подіями на Далекому Сході у вересні 1945р.
Левітас Ф.Л. Друга світова війна: український вимір. - К.: Наш час, 2012. - 272с.
В книзі розкриваються справжні причини Другої світової війни, особливості таємної міжнародної дипломатії, трагедія і подвиг перших років війни, ціна великої перемоги, історичне значення перемоги над нацизмом, українці-герої, проблеми національного примирення, війна, як історичний феномен.
Україна в полум'ї війни. 1941-1945/ П.П.Паненко, О.І.Уткін, В.І.Горєлов та ін.. - К.: Україна, 2005. - 560с.: іл..
На основі аналізу фактичного матеріалу, нових архівних джерел автори розглядають найважливіші операції Червоної армії на території України, що суттєво вплинули на подальший хід другої світової війни, значною мірою збагатили воєнне мистецтво. В книзі розкриваються діяльність руху Опору, тактика козачих та кавалерійських формувань, особливості політико-виховної роботи серед військовослужбовців у фронтових умовах, масовий героїзм, мужність і самовідданість бійців і командирів.
Архіви окупації 1941-1944 / Держ. Ком. Архівів України; Упоряд. Н.Маковська. - К.: Вид. дім "Києво-Могилянська академія", 2006. - 872с.іл.-(Більше не таємно; Т.1)
У виданні вперше представлено інформацію про так звані "окупаційні фонди" державних архівів України. На сторінках видання можна побачити "обличчя" війни й окупації (боротьбу, побут, руїну, голокост) у фотодокументах, ознайомитися з роздумами сучасних істориків на цю тему.
Злочини комуністичної Москви в Україні вліті 1941 року. - Рівне: Просвіта, 2009. - 102с.:іл.
Це збірник - свідчення десятків колишніх в'язнів більшовицьких тюрем, що чудом врятувалися від кошмарних масових катувань, вчинених московськими опричниками НКВД над тисячами українців перед німецькою окупацією України 1941 року.
Їм не вручали повісток… Збірка документальних оповідань та повістей про дітей-героїв Великої вітчизняної війни 1941-1945 років. - Сімферополь: Таврія, 2004. - 320с.
У цю збірку ввійшли документальні оповідання та повісті про маловідомих юних героїв , які в роки Великої Вітчизняної війни ціною власного життя відстоювали кожну п'ядь рідної землі. Юні герої брали участь у визволенні Криму і України від фашистських загарбників. Разом з бійцями Радянської Армії вони пройшли дорогами війни до Берліна й залишили свої підписи на стінах рейхстагу.
Герої визволення України/ Авт.-упорядник П.Л.Машовець. - К.: Україна, 2007. - 111с.:іл.
Видання містить інформацію про видатних воєнначальників і полководців, які боронили і визволяли українську землю від німецько-фашистських загарбників у роки Великої Вітчизняної війни.
Людний Ф.П. Дорогами війни. - К.: Україна, 2005. - 420с.: іл.
Книга розповідає про людей, які чесно і сповна виконали свій громадський обов'язок, захищаючи Батьківщину від фашистських загарбників в роки Великої Вітчизняної війни.
Любимський Л.А. Операція "Френтік"без грифа таємності. - К.: Україна, 2004. - 112с.
Спираючись на документи,свідчення учасників подій, автор розповідає про унікальну радянсько-американську повітряну операцію 1944р. в результаті якої було знищено цілу низку стратегічних об'єктів фашистської Німеччини та її союзників.
Войцешко Я., Катеринчук Н. Від Туви - до України, від Кизила - до Рівненщини. - Рівне "Формат-А", 2004. - 96с.
У книзі розповідається про трудові і ратні подвиги тувинського народу, тувинських добровольців у ході визволення України, Рівненщини від фашистських загарбників, про роботу слідопитів Деражненської СШ Костопільського району Рівненської області з цих питань.


В серцях ветеранів осколки війни, лиш пам'ять- від ран отих ліки…


Спогади-заповіти ветеранів/ Упоряд.:В.Ф.Шелест (кер.) та інші. - К.: Україна, 2003. - 495с.
У збірнику спогадів ветерани розповідають про героїчні будні Великої Вітчизняної війни, стійкість, мужність, почуття патріотизму радянських воїнів, партизанів, підпільників, які своїм життям , тяжкою ратною працею забезпечили великий День Перемоги.
Ніхто не забутий, ніщо не забуте:[збірник]/ О.Д.Ольшанський , В.К.Бондар, М.А.Царьов. - К.: Україна, 2011. - 856с.
У збірнику спогадів ветерани розповідають про героїчні будні Великої Вітчизняної війни, стійкість і мужність радянських воїнів, народних месників, які ціною власного життя наблизили величний День Перемоги.
Героїчний Київ: Докум. Розповіді/Упоряд. В.І.Денисенко. - К.: Україна, 2003. - 335с.
Книга присвячена незламним оборонцям і звитяжним визволителям столиці України від фашистських загарбників. Герої спогадів - льотчики, танкісти, артилеристи, воїни-десантники, підпільники, партизани, командири і воєначальники.

В імя життя / Авт.-упоряд. З.О.Сільченко (кер.) та ін. - К.: Україна,2005. - 288с.:іл.

Книга про стійкість, мужність, патріотизм жінок-ветеранів, чиї фронтові дороги пролягли через Україну. Медсестри і лікарі, партизанки і підпільниці, пілоти і штурмани, зенітниці і радистки без прикрас, правдиво розповідають про побачене і пережите ними в роки Великої Вітчизняної війни.
Середін М. І обов'язок, і честь. - К.:Україна, 2007. - 352с.
У книзі, яка складається з п'яти документальних повістей, що входять до "Автобіографічного роману", автор як очевидець і учасник подій розповідає про бачене і пережите на війні необстріляними бійцями - недавніми школярами і курсантами військових училищ.
Романько Н.И. Самые длинные школьные каникулы. - К.:Преса Украни,2007. - 144с.
Українські в'язні концтабору Маутгаузен: Свідчення тих, хто вижив/ Упорядкування Т.В. Пастушенко, М.Ю.Шевченко та ін.. - К.: Видавництво імені Олени Теліги, 2009. - 336с., іл..
У книжці представлені спогади, листи та усні історії наших співвітчизників, які дають змогу пролити світло на особливий досвід перебування українських в'язнів в одному з нацистських концтаборів - Маутгаузені.
Щоденник Львівського гетто. Спогади рабина Давида Кахане. Видання друге. Упорядник Ж.Ковба. - К.: Дух і літера, 2009. - 276с.
Ця книга свідчення духовної особи, рабина Давида Кахане про трагічну долю львівських євреїв періоду фашистської окупації, про власний порятунок, порятунок дружини і доньки у монастирях Студійського уставу, резиденції митрополита Шептицького. Вперше подаються спогади українців-галичан про рабина Кахане, інформація про галицьких рабинів і католицьке духовенство часів Другої світової війни.
Явожно: Спогади в'язнів польського концентраційного табору/ Упоряд. : Б.Гук, М.Іваник. -Львів: Видавництво Львівської політехніки, 2007. - 368с.: іл.. (Бібліотека Закерзоння; Серія "Спогади"; Том.1).
До книжки увійшли 38 споминів колишніх в'язнів концтабору Явожно - жінок, чоловіків, дітей, священників, хліборобів. Вони потрапили у табір з усіх земель Закерзоння - Лемківщини, Холмщини, Надсяння, Бойківщини, Підляшшя. З їхніх спогадів виринають усі страхіття, крізь які пройшли ці безневинні люди, кинуті польською післявоєнною владою за колючий дріт концтабору, який лише два роки перед тим був філіалом горезвісного табору смерті Аушвіц-Біркенау.


Вони боролися за волю України


Дмитрук В.Г. Вони боролися за волю України. - Луцьк: ВАТ "Волинська обласна друкарня", 2007. - 1072с.
У книзі на глибокому аналізі історичних подій, на численних архівних документах та спогадах учасників національно-визвольної боротьби українського народу автор відтворює захоплюючу і трагічну сторінку історії боротьби українського народу за незалежність нашої Батьківщини в 1917-1959рр., який вистояв і переміг в двобої з коричневими і червоними окупантами, що з різних боків навалювалися на нашу Батьківщину.
Верещак В.І. Правду не здолати. К.: Україна, 2003. - 175с.
Спираючись на архівні документи і матеріали , автор книги розкриває діяльність ОУН-УПА у роки другої світової війни.
Яневський Д.Б. Проект "Україна". 30 червня 1941 року, акція Ярослава Стецька/ Б.Д.Яневський. - Харків: Факт, 2013. - 283с.
У центрі документального розслідування - питання про легітимність Акта 30 червня 1941р., обставини його народження та проголошення, політичний вплив на український національний рух за умов німецької окупації.
Кордан А. ("Козак") Один набій з набійниці: спомини вояка УПА з куреня " Залізняка". - Л.: Львівська політехніка, 2006. - 243с.
Автор книги - зв'язковий при команді куреня під орудою сотника "Залізняка" - силою обставин мав доступ до інформацій, про які не могла знати більшість стрілецтва, тому навіть сьогодні , коли відкритий доступ до архівів, цей текст далі вражає кількістю правдиво поданого в ньому матеріалу та фактів.


Друга світова війна в художніх творах


Пеунов В. Війна очима солдата. - Донецьк: ТОВ "Альфа-прес", 2012. - 368с.
Роман в гостросюжетній, полемічній формі підіймає ряд гострих соціальних та морально-етичних проблем, які хвилюють наше суспільство в епоху гласності, коли плескає потік різноманітної інформації. Тема молоді і зв'язку поколінь - одна з провідних у книзі.
Руднєв Є.М.Політ без крил. Западня: повісті. - К.: Етнос, 2011. - 192с.
Повість "Політ без крил" розповідає про нелегке життя людей в окупованому німцями Києві, про тяжку долю малолітніх в'язнів гітлерівських таборів, про довгоочікуване повернення додому. Повість "Западня" відображає події перших днів війни в Західній Україні і Західній Білорусії.
Сабуров О.М. Відвойована весна. - К.: Україна, 2008. - 736с.: портр.
Під час Великої Вітчизняної війни О.М.Сабуров командував великим партизанським зєднанням, яке за наказом Центрального штабу партизанського руху восени 1942-го здійснило рейд із Брянських лісів на Правобережну Україну і успішно діяло в тилу німецьких військ до січня 1944 року. Про бойові дії тієї пори розповідає в художньо- документальному творі Герой Радянського Союзу, партизанський генерал.
Гуменна Докія. Хрещатий Яр [Київ 1941-1943]: Роман-хроніка/ Передмова О.Веремійчик; Упорядник О.Кучерук. - К.: Видавництво імені Олени Теліги, 2001. - 408с.
У книзі відображені події, які відбувалися у Києві в 1941-1943 роках перед окупацією і під час окупації його німцями.
Праск С. Столочене жито. Роман. Книга 2. - Рівне: Азалія, 2006. - 484с.
В книзі відтворeні складні і трагічні історичні події на Рівненському Поліссі в сорокові і на початку п'ятдесятих років минулого століття та наростання спротиву поліщуків окупантам різних мастей під знаменами ОУН-УПА за українську волю і державність.


Друга світова війна в періодичних виданнях


Єременко Ю.
Правда, яку розповіли кати: До 70-річчя Краснодонської підпільної організації "Молода гвардія" / Ю. Єременко // Голос України. - 2012. - №190/10 жовт./. - С. 15

Вельма М.
Ключ до визволення Європи лежав у Ковелі / М. Вельма, М. Якименко // Голос України. - 2014. - №124/3 лип./. - С. 14

Градоблянська Т.
Ми йшли не за закликом військкомату, а за покликом серця : [про ветеранів Другої світової війни] / Т. Градоблянська // Голос України : газета Верховної Ради України. - 2014. - N 89/8 трав./. - С. 1,12

Данилець О.
Євгеній Кобитєв таємно малював в'язнів і їхніх катів. У фашистському концтаборі Хорольська Яма на Полтавщині у війну закатували 90 тисяч людей / О. Данилець // Урядовий кур'єр. - 2013. - №82/8 трав./. - С. 19

До 68-ї річниці Великої Перемоги : репортаж про Берлінську стіну... // Шкільна бібліотека : загальнодержавний для шкільних бібліотекарів. - 2013. - №7/8. - С. 105-116

Дубов В.
1944-й. Відплата : 70 років тому Україна скинула із себе ярмо німецько-фашистської окупації / В. Дубов // Урядовий кур'єр. - 2014. - N80/6 трав./. - С. 9

Дубов В.
Визволення України: переломний 1943-й . 70 років тому почалося визволення української землі від гітлерівських окупантів / В. Дубов // Урядовий кур'єр. - 2013. - №82/8 трав./. - С. 6

Коваль Є.
У долі його відобразилося століття... : [пам'ять про загиблих на війні, розповідь про К. Демідіона] / Є. Коваль // Голос України. - 2012. - №82/5 трав./. - С. 13

Козак І.
Росіянин і українець стояли пліч-о-пліч : [до 70-річчя визволення Кам'янця-Подільського від фашистських загарбників] / І. Козак // Голос України : газета Верховної Ради України. - 2014. - N 56/26 бер./. - С. 15

Конарева Л.
Українська ціна Перемоги. Наш народ зробив величезний внесок у розгром нацизмув Другій світовій війні : [публічна дискусія] / Л. Конарева // Урядовий кур'єр. - 2014. - №82/8 трав./. - С. 4-5

Литвин В.
Велика Вітчизняна війна : український вимір і деякі уроки : виступ на Міжнародній конференції "Велика Вітчизняна війна: уроки історії, спільна пам'ять і братство народів" м. Москва, 18 черв. 2013 р. / В. Литвин; К. Глодя; В. Абліцов // Голос України. - 2013. - №116/22 черв./. - С. 8-9

Ліхновська О.
Друга світова війна: уроки та наслідки : рівень стандарту, академічний, 11-й клас / О. Ліхновська // Історія України. - 2014. - № 10. - С. 21-23

Марченко М.
Політ до Полтави змусив Гітлера переглянути свої расові погляди / М. Марченко // Газета по-українськи. - 2012. - №78/1 черв./. - С. 21

Особова О. "Нам, солдатам, є що пригадати" : сімдесят років тому Василь Деркач одним із перших визволяв рідну Україну / О. Особова // Урядовий кур'єр. - 2013. - №61/2 квіт./. - С. 19

Пасова Т.
Бій під Легедзиним - ще одні маловідомі Фермопіли? / Т. Пасова // Голос України. - 2012. - №96/26 трав./. - С. 16

Петрова Н.
Україна в роки Другої світової війни (1939 - 1945 рр.) Велика Вітчизняна війна (1941 - 1945 рр.) : матеріали до теми, історія України, рівень стандарту, академічний, 11 клас / Н. Петрова, В. Лінькова // Історія України. - 2012. - № 37/38. - С. 10-16. - Закінч. Початок : № 33 - 34, 2012

Повсякденне життя населення України в роки Великої війни // Історія України. - 2014. - № 16. - С. 14-18

Полтавець І.
Безсмертний подвиг українського народу / І. Полтавець // Шкільна бібліотека : загальнодержавний для шкільних бібліотекарів. - 2014. - №4. - С. 33

Попова М.
Київ у роки Великої Вітчизняної війни : до 70-річчя початку Великої Вітчизняної війни, матеріали до уроку Пам'яті / М. Попова // Історія України. - 2011. - № 21. - С. 19-22

Титаренко Л.
Я пам'ятаю Вас завжди... : [спогади про насильницько-примусову працю у роки війни] / Л. Титаренко // Голос України. - 2012. - №83/8 трав./. - С. 8

Цимбалюк Є.
Останній спогад : [Малинська трагедія 13 липня 1943 року в с. Малин Млинівського району] / Є. Цимбалюк // Голос України. - 2012. - №186/4 жовт./. - С. 22

Чверть героїв-панфіловців етнічні українці // Урядовий кур'єр. - 2014. - №208/8 листоп./. - С. 19

Чорний О.
Друга світова війна. Маловідома сторінка в історії битви за Дніпро / О. Чорний // Історія України. - 2015. - № 3. - С. 13-15

Шендера С.
Ми діти війни : [з життя автора ] / С. Шендера // Дзвін : Літературно-мистецький та громадсько-політичний часопис. - 2012. - №4. - С. 114-120

Шпак В.
Тріумф і трагедія капітана Маринеска : 100 років від дня народження легендарного підводника часів війни 1941-1945 років / В. Шпак // Урядовий кур'єр. - 2013. - №82/8 трав./. - С. 7

Шпак В.
Український сокіл не дав зімкнути кільце блокади довкола Москви / В. Шпак // Урядовий кур'єр. - 2013. - №111/21 черв./. - С. 12

Шпак В.
Усе здиміло, тільки свята земля зісталась : 70 років тому велелюдне польське село перетворилося на згарище / В. Шпак // Урядовий кур'єр. - 2013. - №125/16 лип./. - С. 11

Якименко М.
Прощаємо і просимо прощення : [про Всеукраїнську наукову конференцію на тему "Волинська трагедія: через історію до порозуміння"] / М. Якименко // Голос України. - 2013. - №128/13 лип./. - С. 10





<
















Рівненська державна обласна бібліотека для юнацтва
Рівненська обласна бібліотека для дітей


Надрукувати сторінку
МЕТА - Украина Український портал Портал Укрнет Google

Copyright © 2007-2024 БMЦБ.