34600
 Рівненська область
 м.Березне
 вул. Київська, 7
 тел.: (03653) 5-45-35

е-mail: lib_berezne@ukr.net
           biblberezne@gmail.com
Skype: bereznelibr
































Патріарх сучасної української літератури
(присвячується 60-річчю від дня народження Ю.І.Андруховича(1960),українського письменника)





Марії Матіос:

За межею життя - тільки біль і святі небеса.
За межею життя - небеса, розіп'яті на долоні.
Я усе зрозуміла…Допоки зоря ще рясна,
Я спішитиму гріти натруджені лихом долоні.
Ще палає вогонь біля спалахів наших ночей,
Ще ліси барвінково розвішують зела черлені -
Я спішитиму гріти цей світ і стражденних людей -
Доки сили Господь дарував для когось через мене.
Як шипшина, бринить на зимовому вістрі роса -
Через мене цей світ пізнає і відчитує долю.
Я у світі одна, як замерзла на травах сльоза,
Як промовлене слово прорветься із вуст крізь неволю,
Як вуста на долоні, завмерлі між криком і болем.
Моє лихо щедротне - моя неспокійна яса,
Що її не зміняю нікому, ніде і ніколи.

Марія Маткобожик


Марія Василівна Матіос народилася 19 грудня 1959 року в с. Розтоки Путильського району Чернівецької області. Вона відома українська письменниця, народний депутат України VII і VIII скликання. Лауреат Національна премія України імені Тараса Шевченка (2005). Заслужений працівник культури України (2008). Почесний громадянин міста Чернівці (2008).

Перші вірші стала писати 15-літньою дівчиною. Після завершення середньої освіти успішно закінчила філологічний факультет Чернівецького університету. Керувала Спілкою письменників Чернівецької області, займалась видавничою справою, була одним зі засновників науково-літературного "Буковинського журналу". 1992 року дебютувала у журналі "Київ" новелою "Юр'яна і Довгопол". Критика її називає як не "чортиком, що вискочив із табакерки", то "гранд-дамою української літератури". Марія Матіос автор збірок віршів: "З трави і листя" (1982), "Вогонь живиці" (1986), "Сад нетерпіння" (1994), "Десять дек морозної води" (1995), "На Миколая" (1996), "Жіночий аркан"(2001), "Жіночий аркан у саду нетерпіння" (2007).

Однак найбільшу популярність здобули її книжки "Нація" (2001), "Життя коротке" (2001), "Бульварний роман" (2003), "Фуршет" від Марії Матіос" (2003), "Солодка Даруся" (2004), "Щоденник страченої" (2005), "Містер і місіс Ю в країні укрів" (2006), "Нація. Одкровення." (2006), "Майже ніколи не навпаки" (2007), "Москалиця. Мама Мариця - дружина Христофора Колумба" (2008), "Кулінарні фіґлі" (2009), "Чотири пори життя" (2009), "Вирвані сторінки з автобіографії" (2010), "Армагедон уже відбувся" (2011), "Черевички Божої матері" (2013), "Приватний щоденник.Майдан.Війна" (2005), "Букова земля" (2019).

Твори письменниці перекладені сербською, румунською, російською, польською, хорватською, білоруською, азербайджанською, японською, китайською, єврейською мовами. Друкувалися у Канаді, США, Китаї, Хорватії, Росії, Сербії.

Роман "Солодка Даруся" визнали найкращою з українських книг останнього 15-річчя, він переміг у конкурсі "Книжка року" 2005-го. А роман "Майже ніколи не навпаки" став "Книжкою року" 2007-го.

Творчість Матіос дуже схожа до сили слова Лесі Українки, її порівнюють з грузином Борисом Акуніним і колумбійцем Ґабріелем Ґарсіа Маркесом. Але їй самій подобається понад усе вислів Михайла Шевченка, котрий колись сказав, що Марія Матіос пише, як Марія Матіос. Вона пише, як "новий Микола Гоголь".

Твори Марії Матіос - глибоко філософські, країноцентричні, наповнені трагічним світовідчуттям, звернені до історії та сьогодення нашого народу, до дослідження внутрішнього світу людини в різних ситуаціях, пов'язаних як із суспільним, так і особистим життям, водночас більшість із них насичені еротизмом, містять у собі таємниці та загадки, написані вишуканою народною мовою.

Вона своїх історій не придумує, її романи і повісті мають реальних прототипів, тож доводиться сильно маскувати реальні події, щоб робити непізнаваними конкретних мешканців рідної авторці Буковини.

На численних зустрічах з читачами авторка каже: "Інколи просять: "Маріє, пиши легше, бо багато болю!"А я кажу, що в Україні є багато письменників, які пишуть легко і їхні книги губляться на книжкових полицях. А я пишу про життя, як воно є".

Книги


1. Матіос М. Життя коротке : книга прози / М. Матіос. - Львів : Кальварія, 2001. - 236 с.

Людська винахідливість, що обертається фатальністю в екстремальних обставинах. Невідворотність покари за імітацію смерті. Фантазія на грані фолу та жіночі містифікації, продиктовані пристрастю. Життя крізь призму смерті. Досвід та інтуїція. Первинний смак мови і жорстока впізнаваність буднів разом із "життєписом" чорних ходів підсвідомості творить із письма Марії Матіос фантастичний коктейль під назвою "Життя коротке".
2. Матіос М. Щоденник страченої : психологічна розвідка : / М. Матіос. - Львів : Піраміда, 2005. - 192 с.

Історію пристрасті - як пік приватної насолоди й водночас невидимий, але прямий шлях до трагедії багатьох - вона розкриває з не меншою скрупульозністю, ніж розкрила історичну драму в попередньому романі "Солодка Даруся". Літописець полюсів людського життя - легального й прихованого - Марія Матіос у "Щоденнику страченої" демонструє елементи психологічного трилера, в якому органічно поєднано сюжет і потік свідомості, дефективність розповіді і новелістичний фінал, тілесну чуттєвість і психоаналітику.
3. Матіос М. Жіночий аркан. Із днів Марії : поезії / М. Матіос. - Львів : Піраміда, 2007. - 308 с.

Письменниця вважає, що життя кожної жінки-безперервний випробувальний танець. Але традиційно жінки ніколи не танцюють "аркан" -ритуальний, суто чоловічий танець жителів гір. Проте М.Матіос стверджує, що її героїня "затесалась між аркани", і цей "аркан" стане "вальсом". "Жіночий аркан у саду нетерпіння" - поезія справжньої Жінки. Жінки із плоті і крові, жінки, яка вміє бути щасливою "отут і вже".
4. Матіос М. Майже ніколи не навпаки : сімейна сага у новелах / М. Матіос. - Львів : ПІРАМІДА, 2007. - 176 с.

Красива сімейна сага, яка здивує вас своєю відвертістю і такою якоюсь праведною грішністю. Це історія про гуцулів, історія честі і справедливості,така, якою бачить її кожен з героїв. Вони не чекають Божого суду, не бояться Божого гніву. Вони чинять за велінням серця і з власного бачення ситуації. Хоч вони такі ж українці, як і ми, та все ж у них свої закони, свої принципи і свій особистий лік гріхам.
5. Матіос М. Солодка Даруся. Драма на три життя / Марія Матіос. - 4-те вид. - Львів : ПІРАМІДА, 2007. - 188 с.

Солодка, дурна, дивна… "Не від роду - від судьби", "Але вона не дурна, то люди думають, що вона дурна, бо не така, як усі". Бо зростала у сім'ї люблячій, але в країні скривдженій, зі всіх сторін всякими властями нелюдськими окупованій. А люди ж бо іноді гірше звіра, страшніше пропасниці, лютіші зими морозної. А хіба винне дитя в гріхах батьків. Та й гріхи, по правді надумані, висмоктані із забобонів, змішані з релігією і людськими заздрощами. Черемоше, ти розкажеш всім про цю драму? Про біль, про важкість, про несправедливість? Розповіси про дівчинку, яка так і виросла,бо забравши дитинство, їй не залишилось нічого,лиш спомин страшний, що солодке - то зло?
6. Матіос М. Москалиця. Мама Маріца - дружина Христофора Колумба / М. Матіос. - Львів : ПІРАМІДА, 2008. - 112 с.

Подвійна книга Марії Матіос "Москалиця" складається з двох великих оповідань: "Москалиця" та "Мама Маріца - дружина Христофора Колумба". Це розповіді про трагічну долю жінок у повоєнній Україні. Твори підтверджують думку про те, що немає меж жіночій винахідливості в часи смертельної небезпеки. І немає страху, який позбавив би жінку волі чинити опір. І немає людини, здатної розгадати таємницю жінки, що вона береже протягом усього життя як власну честь.
7. Матіос М. Чотири пори життя / М. Матіос. - 2-е вид. - Львів : ПІРАМІДА, 2009. - 264 с

Упродовж усього життя людину поборюють пристрасті. Та надходить мить - і чуттєва людина навіть у пристрасті стає філософом. Таким є лейтмотив ранніх творів авторки, представлених у книзі.
8. Матіос М. Кулінарні фіґлі. - Львів: Піраміда, 2009. - 264 с.

"Кулінарні фіґлі" - це оновлене видання "Фуршету від Марії Матіос". Це здоровий гумор і міні-енциклопедія сімейного життя самодостатньої жінки, яка знає, що сміх і смачна кухня уміють підтримати здоровий дух у тілі людини так само, як нехитрі знання неписаних законів і народних звичаїв, свого і чужого минулого.
9. Матіос М. Вибране / М. В. Матіос. - Львів : ПІРАМІДА, 2010. - 424 с.

До книги "Вибране" ввійшли найбільш відомі твори Марії Матіос "Солодка Даруся", "Нація", "Майже ніколи не навпаки", "Москалиця" та інші.
10. Матіос М. Нація / М.Матіос. - 6-е вид. - Львів : ПІРАМІДА, 2011. - 256 с.

Герої "Нації" понад усе хочуть зберегти гідність. А гідність не має національності, як - за словами авторки - не має її кров. Все чого хотіли герої цієї збірки історій,- це говорити рідною мовою,жити на рідній землі. Тому й боролися до останнього подиху із зайшлим червоним режимом. Читач не знайде тут кривавих боїв, диверсій, розправ. Лише крик понівечених душ. Письменниця не творить чорних і білих персонажів. У кожному героєві досить суперечностей, а в кожній історії - недоговореності. Ніхто не є однозначно засуджений і ніхто не є абсолютно кришталевий. А над цим клубком людських пристрастей і конфліктів, немов у античній трагедії висить безжальний фатум, який прирікає людей на довгу, несправедливу та апріорі програшну боротьбу. Тому подібно античній трагедії "Нація" викликає в нас співчуття і страх. Співчуття, бо нещастя сталось із звичайною людиною. Страх, бо з кожним може статись те саме...
11. Матіос М. Армагедон уже відбувся : повість / М. Матіос. - Львів : ПІРАМІДА, 2011. - 112 с.

Сторінки книги - це майже "дантові кола" однієї людини, які потрібні письменниці, щоби пізнати Істину головного персонажа, який весь вік після вбивства людини думає про "вавилонську вежу" свого життя, яка має колись звалитися. Марії Матіос доконче потрібно через історію Івана Олексюка наблизити читача до розуміння Іванової правди - причини, його істини: ХОТІТИ ЖИТИ. Бо насправді істина для всіх одна. От тільки, "якби запізнитися вмерти. Або народитися" . Увага до найтонших деталей, глибокий психологізм і прискіплива любов до того, чиє "тіло душі" по живому ріже її письменницький "скальпель", - незмінні прикмети стилю Марії Матіос.
12. Матіос М. Вирвані сторінки з автобіографії. - Львів : ПІРАМІДА, 2011. - 368с. с.

Ця книга,окрім знайомства з письменницею - авторкою улюблених творів, проливає світло на історію виникнення усіх героїв книг Марії Матіос. На сторінках книги не лише відкриваєш для себе сторінки з біографії, а й зустрічаєш знайомих героїв. І виявляється, що всі вони походять з життя оточуючих письменниці.
13. Матіос М.Черевички Божої матері. - Львів : ПІРАМІДА, 2013. - 208с. .

Іванка Борсук - головна героїня книжки, що перекочувала зі сторінок повісті "Москалиця", у свої дванадцять рочків розуміє найголовніше: що є Добро і що є Зло. Бездоганне знання народних традицій і гуцульських вірувань, людської психології та історичних фактів і на цей раз дозволили Марії Матіос відтворити особливу драму людини ХХ століття на території, яку історик Тімоті Снайдер назвав "кривавими землями".
14. Матіос М. Приватний щоденник. Майдан. Війна... - Львів : ПІРАМІДА, 2015. - 356с.

Приватний щоденник", мабуть, найочікуваніша книжка Марії Матіос, якою відома українська письменниця "загартовує правдою" про ексклюзивні події Майдану та триваючої війни, учасником чи свідком яких вона була. Це свого роду хроніка, що починається з кінця 2013-го і до середини літа 2015-го року. І крізь цю призму письменниця дуже зворушливо і дуже чуттєво описує маленькі історії українських родин, життя яких болючими втратами та глибокими ранами назавжди змінив Майдан...змінила війна... А ще - свої історії "про конкретні битви за дуже конкретних людей".


Публікації в періодичних виданнях та збірниках:
1. Волинські монологи Марії Матіос // Літературна Україна : газета письменників Украіни. - 2012. - №20/17 трав./. - С. 12

2. Герасименко Н. Сповідь про війну : рецензия / Н. Герасименко // Літературна Україна : газета письменників Украіни. - 2017. - №15. - С. 12

3. Красюк, В. Лицарі, зодчі та оборонці України : усний журнал, присвячений письменницям - лауреатам Національної премії України імені Тараса Шевченка : 11-й клас [Электронный ресурс] / В. Красюк // Українська мова та література. Шкільний світ : всеукраїнська газета для вчителів. - 2011. - № 13/16. - С. 48 - 63.

4. Герасименко, Н. Мозаїка Майдану : огляд романів про події Революції Гідності [Текст] / Н. Герасименко // Дзвін : Літературно-мистецький та громадсько-політичний часопис НСПУ. - 2017. - № 12. - С. 167-177.

5. Неліна, В. Банкуємо : рецепти консервування від письменниці Марії Матіос та її знайомих / В. Неліна // Україна молода : Щоденна інформаційно - політична газета. - 2011. - N 129/27 лип. - С. 14.

6. Матіос, М. "Прости мені оцю відвагу..." : [вірш] [Текст] / Марія Матіос // Дніпро : літературно-художній журнал. - 2011. - №12. - С. 099.

7. Якубовська М. С. У дзеркалі слова : Есеї про сучасну українську літературу. - Львів, 2005. - С. 153 - 168.

Книги Марії Матіос можна отримати на абонементі та в читальному залі Березнівської центральної районної бібліотеки.

Підготувала
бібліотекар читального залу
Діхтяр Г.М.






<
















Рівненська державна обласна бібліотека для юнацтва
Рівненська обласна бібліотека для дітей


Надрукувати сторінку
МЕТА - Украина Український портал Портал Укрнет Google

Copyright © 2007-2024 БMЦБ.