34600
 Рівненська область
 м.Березне
 вул. Київська, 7
 тел.: (03653) 5-45-35

е-mail: lib_berezne@ukr.net
           biblberezne@gmail.com
Skype: bereznelibr


 ПШБ с. Бистричі
 ПШБ с. Богуші
 ПШБ с. Вітковичі
 ПШБ с. Городище
 ПШБ с. Білка
 ПШБ с. Голубне
 ПШБ с. Грушівка
 ПШБ с. Зірне
 ПШБ с. Князівка
 ПШБ с. В. Поле
 ПШБ с. Моквин
 ПШБ с. Балашівка
 ПШБ с. Друхів
 ПШБ с. Прислучі
 ПШБ с. Яцьковичі
 ПШБ с. Кам'янка
 ПШБ с. Тишиця

МОЯ ЗОРЯ ОКУТАНА ЖУРБОЮ
(до 80-річчя від дня народження Святослава Праска)

"Життя - не втіха, а щоденний змаг,
А віще слово - піднебесний птах…"

С.Праск5 квітня 2021 року виповнюється 80 років від дня народження Святослава Праска відомого поета і прозаїка.

Святослав Праск народився 1941 року в селі Кургани Березнівського району на Рівненщині.

Його батьківський рід походить із чеського містечка Праскі. Що стосується материнської гілки роду, то вона була чисто українською, з відомої вчительсько-священницької родини Калиневичів, корені якої походять ще з часів Хмельниччини. Батько письменника Богдан Йосипович був першим завідувачем Курганівської початкової школи в 1940-46 роках. Завдяки батькові Святослав навчився читати й писати у п'ятирічному віці, від матері перейняв щиру релігійність.

Рід Прасків зазнав переслідувань як у польські, так і в радянські часи. В Сибіру відбували покарання і батько Святослава, і його тітка Маруся.

Святослав Праск навчався у Курганській початковій, Антонівській семирічній та Березнівській середній школі № 1.

Свої літні канікули Святослав проводив у батькових сестер-вчительок - тіток Любомири та Віри, які жили на Львівщині. На горищі дідової хати були десятки цінних книжок: історичні праці Михайла Грушевського, Дмитра Дорошенка, Івана Петренка, художні твори Андрія Чайківського, Андріяна Кащенка, Юліана Опільського, Уласа Самчука. Найбільше вразила юного читача Самчукова трилогія "Волинь", яку він перечитав, навчаючись ще у восьмому класі. Якраз ці твори сформували переконання майбутнього письменника ще у підлітковому віці, допомігши стати пристрасним і відданим борцем за українську справу.

У 1960 році Святослав Праск став студентом географічного факультету Львівського державного університету ім. Івана Франка. В університеті був одним із найактивніших учасників художньої самодіяльності - співав у хоровій капелі, пізніше в фольклорно-етнографічному ансамблі "Черемош".

Усе своє післявузівське життя провів у Костополі: вчителював, працював у редакції районної газети, районному відділі народної освіти, був головним спеціалістом відділу національного відродження в апараті районної державної адміністрації. Організатор і перший голова районного осередку Товариства української мови імені Тараса Шевченка "Просвіта".

Перші свої поезії опублікував у 50-их роках. Друкувався в районній та обласній пресі, в журналах "Україна", "Дзвін", колективних збірниках та альманахах. Його перу належить 17 книг поезії та прози. Останніми роками письменник працював над романами "Горинь" та "Сотенний лис", які вийшли окремими виданнями у 2018-2019 роках. Події , які описані в романах стосуються історії України, а саме - історичних постатей політичного і державного діяча Романа Шухевича та легендарного повстанського командира Георгія Юрченка-"Лиса", гучна слава про якого розносилася Рівненським Поліссям у воєнні й повоєнні роки.

Святослав Праск лауреат обласної літературної премії імені Світочів (роман-трилогія "Здобути або не забути") та обласної просвітянської премії імені Григорія Чубая (роман "Межа"), переможець обласного Конкурсу Краща книга Рівненщини в номінації "краще прозове видання" (роман "Столочене жито").Більше дізнайтеся тут: Левко Воловець "Крутою дорогою"
Твори Святослава Праска

Праск С.Б. Сотенний Лис [Текст] : роман / Святослав Праск. - Київ : Український пріоритет, 2019. - 381 с.

Новий роман Святослава Праска "Сотенний Лис" --це не тільки книга про легендарного повстанського командира Георгія Юрченка -"Лиса", гучна слава про якого розносилася Рівненським Поліссям у воєнні й повоєнні роки, а й своєрідний літопис народження Української Повстанської Армії на Костопільщині та її змужніння і розростання на інші терени України. Перша частина твору присвячена періоду німецької окупації та боротьби УПА на три фронти: проти німців і їхньої поліції, складеної з етнічних поляків, польської Армії Крайової та більшовицьких партизан. У другій частині роману змальований героїчний змаг українських повстанців із численними загонами НКВД і МГБ на теренах поліського краю.
Праск С.Б. Горинь [Текст] : роман / Святослав Праск. - Харків : Панов А. М., 2018. - 309с.

Праск С.Б. Роман Шухевич [Текст] : іст. роман-трилогія : чч.1, 2 / Святослав Праск. - Львів : Апріорі, 2017. - 391 с.

Історичний роман-трилогія "Роман Шухевич", у центрі якого - образ Головного Командира Української Повстанської Армії легендарного генерала "Тараса Чупринки" - Романа Шухевича.
Праск С.Б. Левко Воловець. Творча світлина письменника [Текст] / Святослав Праск. - Львів : Сполом, 2014. - 90с.

Праск С.Б. Батьківські криниці: Вибрані твори. Том перший. - Рівне: Письменницька робітня "Оповідач", 2011. - 328с.

До книги увійшли кращі поетичні твори письменника зі збірок "Незамолений гріх", "Купава", "Піднебесний птах" і неопублікованих віршів.
Праск С.Б. Господньої молитви таїна [Текст] / Святослав Праск. - Костопіль : Костопільська друкарня, 2009. - 223 с.

У духовній науково-популярній книзі автор занурюється помислами в сутність християнства та в глибінь духовності, як такої назагал і, використовуючи власні багатолітні дослідження та неймовірні відкриття сучасних науковців з різних галузей знань, аргументовано і переконливо доводить існування Бога, а також обґрунтовує благодатний вплив молитви "Отче наш" на духовне і фізичне життя людини, не залишаючи каменя на камені вчорашнім доводам матеріалістичної науки безбожжя.
Праск С.Б. Коріння і пагіння... [Текст] : родинний роман-спогад / С. Б. Праск. - Рівне : Волинські обереги, 2009. - 156 с.

У книзі автор у формі жанру роману-спогаду розкриває через призму генеалогічного дерева свого роду довгий і тернистий шлях українців до воскресіння і самоутвердження як нездоланної державотворчої нації з глибоким історичним пракорінням.
Праск С. Живиця [Текст] : роман / С. Б. Праск.- м. Костопіль , 2007. - 164с.

В романі порушуються такі актуальні проблеми сучасності, як взаємини природи і суспільства, екології навколишнього середовища і духовності людини.
Праск С.Б. Столочене жито [Текст] : роман / С. Б. Праск. - Рівне : Азалія, 2005 . Кн. 3. - 2007. - 484 с.

У третій книзі роману-трилогії автор художньо узагальнив і всебічно відтворив непрості часи "хрущовської відлиги" та "шістдесятництва", "брежнєвської зими" і спричиненого нею "застою", який за всією логікою історичних процесів мусив закінчитися "горбачовською весною",а відтак "рухівською революцією" та здобуттям Україною омріяної віками державності. Поряд з вигаданими персонажами в цьому гостросюжетному романі зображені і реальні учасники тих подій, що торували нелегкий шляхдо волі.
Праск С.Б. Столочене жито [Текст] : роман / С. Б. Праск. - Рівне : Азалія, 2005 . Кн. 2. - 2006. - 484 с.

В другій частині роману-трилогії відтворені складні і трагічні історичні події на Рівненському Поліссі в сорокові і на початку п'ятдесятих років минулого століття та наростання спротиву поліщуків окупантам різних мастей під знаменами ОУН-УПА за українську волю і державність.
Праск С.Б. Столочене жито [Текст] : роман / С. Б. Праск. - Рівне : Азалія, 2005 . Кн. 1. - 2005. - 200 с.

В першій частині роману-трилогії йдеться про вимушене переселення корінних мешканців Забужжя на Волинське Полісся ,про наростання в душах одвічних хліборобів протесту проти окупантів різних мастей,про важке прозріння українців і доростання їх до усвідомлення власної гідності та сили.
Праск С.Б. Здобути або не бути [Текст] : історичний роман-трилогія / С. Б. Праск. - Рівне : Азалія ; Рівне : ВАТ "Рівненська друкарня", 2003. - 687 с.

У центрі цього великомасштабного художнього твору - образ Головного Командира Української Повстанської Армії легендарного генерала "Тараса Чупринки" - Романа Шухевича.
Праск С.Б. Піднебесний птах [Текст] : поезії / С. Б. Праск. - Рівне : Азалія, 2000. - 70 с.

В збірці автор переконливо відтворює духовні обрії свого сучасника, якому випало жити і діяти на зламі тисячоліть.
Праск С.Б. Межа [Текст] : роман / С. Б. Праск. - Рівне : Азалія, 2000. - 193 с.

Роман "Межа" - віддзеркалення душі нашого сучасника, який через певні обставини змушений наполегливо боротися проти багатоликого зла за чистоту християнських ідеалів.
Праск С. Купава: : поезії / С. Б. Праск. - Рівне: Редакційно-видавничий відділ облуправління по пресі, 1992. - 100с.

У поезії автор торкається вічних філософських проблем людського буття, духовного самовдосконалення особистості. В інтимній ліриці звучить споконвічне прагнення до чистоти людських почуттів.
Праск С. Незамолений гріх: поезії / С. Б. Праск. - Ровно: Редакційно-видавничий відділ управління по пресі, 1991. - 76с.

У віршах - любов до України, біль за напівзабуту українську історію, мову, культуру, національну самобутність.

Публікації у періодичних виданнях


Праск С. Сотенний "Лис" : роман /С. Праск // Дзвін. - 2018. - № 11. - С. 13-91.

Праск С. Надвечір'я - ще не вечір : до 80-річчя від дня народження Л. Воловця / С. Праск // Дзвін. - 2017. - № 1. - С. 226- 233.

Праск С. Горинь : роман /С. Праск // Погорина. - 2016. - С. 105-164.

Праск С. Впала завіса мовчання / С. Праск // Надслучанський вісник. - 2008. - 23 серп. - С. 3.

Праск С. Здобути або не бути : уривок з роману /C. Праск // Погорина. - Рівне : Азалія, 2003. - Вип. 5. - С. 34-40.

Праск С. Не ховаймось за чужі гріхи : поезії / C. Праск // З берегів Случа : альманах. - Рівне : Волинські обереги, 2003. - С. 59-63.

Праск С. Страждальна мати : вірш /С. Праск // Погорина. - 1999. - № 3. - С. 22.

Праск С. Знак заповіту : вірш / C. Праск // Погорина. - Рівне : Азалія, 1999. - Вип. 3. - С. 22.

Праск С. Столиця повстанського краю : [про село Гута Костопільського району (урочище Гутвин) - столицю повстанського руху Волині] / C. Праск //Aзалія : літ.-краєзн. календар Рівненщини на 1994 рік. - Рівне : Азалія, 1993. - Вип. 2. - С. 79-82.Публікації про життя і діяльність Святослава Праска


Воловець Л. Крізь терни історії : [рец. на кн. С. Праска "Сотенний лис"]/ Л.Воловець// Погорина. . - 2019. - №№30/31. - С. 168-170.

Польова Л. Сила духу / Л. Польова // Вільне слово. - 2016. - 7 квіт. - С. 16.

Воловець Л. Святослав Праск : Літературно-критичний нарис . - Рівне: ПП Дятлик М.С., 2011. - 148с.

Воловець Л. Мудрості невичерпна криниця / Л. Воловець // Праск С. Батьківські криниці : вибрані твори. - Рівне : Письменницька робітня "Оповідач", 2011. - Т. 1. - С. 3-12.

Святослав Праск // Літератори Рівненщини : довідник. - Рівне : Азалія, 1995. - С. 44.

Бундючна Ю. Від порошинки до світів : [рец. на кн. С. Праска "Батьківські криниці"] / Ю. Бундючна // Погорина. - 2011. - № 18-19. - С. 335.

Шандра В. Сага про наше Полісся / В. Шандра // Надслучанський вісник. - 2011. - 13 квіт. - С. 6.

Пащук І. Г. Праск Святослав Богданович / І. Г. Пащук //Літературно-краєзнавча енциклопедія Рівненщини. - Рівне : Волинські обереги, 2005. - С.149.
Інтернет-ресурси

Бондючна Ю. Безбережжя і безмежжя в романі Святослава Праска ["Межа"] [Електронний ресурс] / Ю. Бондючна // Золота пектораль : сайт. - Режим доступу: https://zolotapektoral.te.ua/безбережжя-і-безмежжя-в-романі-святос/. - Назва з екрана.

Павлюк І. Кілька слів до майбутньої книги Святослава Праска про Романа Шухевича [Електронний ресурс] / І. Павлюк // Слово Просвіти : сайт. - Режим доступу: http://slovoprosvity.org/2017/06/23/kilka-sliv-do-majbutnoji-knyhy-svyatoslava-praska-pro-romana-shuhevycha/. - Назва з екрана.

Рибенко Л. Не дати толочити наше жито! [Електронний ресурс] /Л. Рибенко // Волинь : сайт. - Режим доступу: http://volyn.rivne.com/ua/38. - Назва з екрана.

Синюк С. Дерманський світильник спонукає до роздумів [Електронний ресурс] / С. Синюк // РОІППО : сайт. - Режим доступу: https://roippo.org.ua/news/41/. - Назва з екрана.

"Здобути або не бути" : про роман С. Праска "Здобути або не бути", присвячений генерал-хорунжому УПА Роману Шухевичу [Електронний ресурс] // Народний оглядач : сайт. - Режим доступу: https://www.ar25.org/article/zdobuty-abo-ne-buty.html - Назва з екрана.

На Рівненщині завершився четвертий літературний фестиваль "Дерманський світильник" [Електронний ресурс] // Радіо Свобода : сайт. - Режим доступу: https://www.radiosvoboda.org/a/934534.html - Назва з екрана.

"Рятувати Україну - письменницька доля" : до 75-річчя рівненського письменника організовують книжкову виставку [в Рівненській обласній бібліотеці] [Електронний ресурс] // Рівне1 : сайт. - Режим доступу: https://rivne1.tv/news/63297 - Назва з екрана.

Святослав Праск про польсько-український конфлікт 1942-44роках у Березнівському районі Рівненщини [Електронний ресурс] // youtube.com : сайт. - Режим доступу: https://www.youtube.com/watch?v=14U9_oWMwH4&ab_channel=ПоліськаСіч - Назва з екрана.Підготувала
бібліотекар читального залу
Діхтяр Г.М.


<

Рівненська державна обласна бібліотека для юнацтва
Рівненська обласна бібліотека для дітей


МЕТА - Украина Український портал Портал Укрнет Google

Copyright © 2007-2015 БЦСПШБ.