34600
 Рівненська область
 м.Березне
 вул. Київська, 7
 тел.: (03653) 5-45-35

е-mail: lib_berezne@ukr.net
           biblberezne@gmail.com
Skype: bereznelibr


Публічно-шкільна
бібліотека-філія с. Балашівка


Публічно-шкільна
бібліотека-філія с. Білка


Публічно-шкільна
бібліотека-філія с.Бистричі

Публічно-шкільна
бібліотека-філія с.Богуші

Публічно-шкільна
бібліотека-філія с. Велике Поле

Публічно-шкільна
бібліотека-філія с.Вітковичі

Публічно-шкільна
бібліотека-філія с.Грушівка

Публічно-шкільна
бібліотека-філія с. Городище


Публічно-шкільна
бібліотека-філія с. Голубне


Публічно-шкільна
бібліотека-філія с.Друхів

Публічно-шкільна
бібліотека-філія с. Зірне


Публічно-шкільна
бібліотека-філія с. Кам'янка


Публічно-шкільна
бібліотека-філія с.Кургани

Публічно-шкільна
бібліотека-філія с.Колодязне

Публічно-шкільна
бібліотека-філія с.Князівка

Публічно-шкільна
бібліотека-філія с.Лінчин

Публічно-шкільна
бібліотека-філія с.Михалин

Публічно-шкільна
бібліотека-філія с.Орлівка

Публічно-шкільна
бібліотека-філія с. Поліське


Публічно-шкільна
бібліотека-філія с.Прислуч

Публічно-шкільна
бібліотека-філія с.Тишиця

Публічно-шкільна
бібліотека-філія с.Хотинь

Публічно-шкільна
бібліотека-філія с.Яблунне

Публічно-шкільна
бібліотека-філія с.Яцьковичі

Публічна
бібліотека-філія с. Моквин


Бібліотека-філія №7

Бібліотека-філія №1

Бібліотека-філія №1

Бібліотека-філія №3

Бібліотека-філія №4

Бібліотека-філія №5

Бібліотека-філія №6

Березнівська центральна бібліотека

Березнівська
бібліотека-філія для дітей


МОЯ ЗОРЯ ОКУТАНА ЖУРБОЮ
(до 80-річчя від дня народження Святослава Праска)

"Життя - не втіха, а щоденний змаг,
А віще слово - піднебесний птах…"

С.Праск5 квітня 2021 року виповнюється 80 років від дня народження Святослава Праска відомого поета і прозаїка.

Святослав Праск народився 1941 року в селі Кургани Березнівського району на Рівненщині.

Його батьківський рід походить із чеського містечка Праскі. Що стосується материнської гілки роду, то вона була чисто українською, з відомої вчительсько-священницької родини Калиневичів, корені якої походять ще з часів Хмельниччини. Батько письменника Богдан Йосипович був першим завідувачем Курганівської початкової школи в 1940-46 роках. Завдяки батькові Святослав навчився читати й писати у п'ятирічному віці, від матері перейняв щиру релігійність.

Рід Прасків зазнав переслідувань як у польські, так і в радянські часи. В Сибіру відбували покарання і батько Святослава, і його тітка Маруся.

Святослав Праск навчався у Курганській початковій, Антонівській семирічній та Березнівській середній школі № 1.

Свої літні канікули Святослав проводив у батькових сестер-вчительок - тіток Любомири та Віри, які жили на Львівщині. На горищі дідової хати були десятки цінних книжок: історичні праці Михайла Грушевського, Дмитра Дорошенка, Івана Петренка, художні твори Андрія Чайківського, Андріяна Кащенка, Юліана Опільського, Уласа Самчука. Найбільше вразила юного читача Самчукова трилогія "Волинь", яку він перечитав, навчаючись ще у восьмому класі. Якраз ці твори сформували переконання майбутнього письменника ще у підлітковому віці, допомігши стати пристрасним і відданим борцем за українську справу.

У 1960 році Святослав Праск став студентом географічного факультету Львівського державного університету ім. Івана Франка. В університеті був одним із найактивніших учасників художньої самодіяльності - співав у хоровій капелі, пізніше в фольклорно-етнографічному ансамблі "Черемош".

Усе своє післявузівське життя провів у Костополі: вчителював, працював у редакції районної газети, районному відділі народної освіти, був головним спеціалістом відділу національного відродження в апараті районної державної адміністрації. Організатор і перший голова районного осередку Товариства української мови імені Тараса Шевченка "Просвіта".

Перші свої поезії опублікував у 50-их роках. Друкувався в районній та обласній пресі, в журналах "Україна", "Дзвін", колективних збірниках та альманахах. Його перу належить 17 книг поезії та прози. Останніми роками письменник працював над романами "Горинь" та "Сотенний лис", які вийшли окремими виданнями у 2018-2019 роках. Події , які описані в романах стосуються історії України, а саме - історичних постатей політичного і державного діяча Романа Шухевича та легендарного повстанського командира Георгія Юрченка-"Лиса", гучна слава про якого розносилася Рівненським Поліссям у воєнні й повоєнні роки.

Святослав Праск лауреат обласної літературної премії імені Світочів (роман-трилогія "Здобути або не забути") та обласної просвітянської премії імені Григорія Чубая (роман "Межа"), переможець обласного Конкурсу Краща книга Рівненщини в номінації "краще прозове видання" (роман "Столочене жито").Більше дізнайтеся тут: Левко Воловець "Крутою дорогою"
Твори Святослава Праска

Праск С.Б. Сотенний Лис [Текст] : роман / Святослав Праск. - Київ : Український пріоритет, 2019. - 381 с.

Новий роман Святослава Праска "Сотенний Лис" --це не тільки книга про легендарного повстанського командира Георгія Юрченка -"Лиса", гучна слава про якого розносилася Рівненським Поліссям у воєнні й повоєнні роки, а й своєрідний літопис народження Української Повстанської Армії на Костопільщині та її змужніння і розростання на інші терени України. Перша частина твору присвячена періоду німецької окупації та боротьби УПА на три фронти: проти німців і їхньої поліції, складеної з етнічних поляків, польської Армії Крайової та більшовицьких партизан. У другій частині роману змальований героїчний змаг українських повстанців із численними загонами НКВД і МГБ на теренах поліського краю.
Праск С.Б. Горинь [Текст] : роман / Святослав Праск. - Харків : Панов А. М., 2018. - 309с.

Праск С.Б. Роман Шухевич [Текст] : іст. роман-трилогія : чч.1, 2 / Святослав Праск. - Львів : Апріорі, 2017. - 391 с.

Історичний роман-трилогія "Роман Шухевич", у центрі якого - образ Головного Командира Української Повстанської Армії легендарного генерала "Тараса Чупринки" - Романа Шухевича.
Праск С.Б. Левко Воловець. Творча світлина письменника [Текст] / Святослав Праск. - Львів : Сполом, 2014. - 90с.

Праск С.Б. Батьківські криниці: Вибрані твори. Том перший. - Рівне: Письменницька робітня "Оповідач", 2011. - 328с.

До книги увійшли кращі поетичні твори письменника зі збірок "Незамолений гріх", "Купава", "Піднебесний птах" і неопублікованих віршів.
Праск С.Б. Господньої молитви таїна [Текст] / Святослав Праск. - Костопіль : Костопільська друкарня, 2009. - 223 с.

У духовній науково-популярній книзі автор занурюється помислами в сутність християнства та в глибінь духовності, як такої назагал і, використовуючи власні багатолітні дослідження та неймовірні відкриття сучасних науковців з різних галузей знань, аргументовано і переконливо доводить існування Бога, а також обґрунтовує благодатний вплив молитви "Отче наш" на духовне і фізичне життя людини, не залишаючи каменя на камені вчорашнім доводам матеріалістичної науки безбожжя.
Праск С.Б. Коріння і пагіння... [Текст] : родинний роман-спогад / С. Б. Праск. - Рівне : Волинські обереги, 2009. - 156 с.

У книзі автор у формі жанру роману-спогаду розкриває через призму генеалогічного дерева свого роду довгий і тернистий шлях українців до воскресіння і самоутвердження як нездоланної державотворчої нації з глибоким історичним пракорінням.
Праск С. Живиця [Текст] : роман / С. Б. Праск.- м. Костопіль , 2007. - 164с.

В романі порушуються такі актуальні проблеми сучасності, як взаємини природи і суспільства, екології навколишнього середовища і духовності людини.
Праск С.Б. Столочене жито [Текст] : роман / С. Б. Праск. - Рівне : Азалія, 2005 . Кн. 3. - 2007. - 484 с.

У третій книзі роману-трилогії автор художньо узагальнив і всебічно відтворив непрості часи "хрущовської відлиги" та "шістдесятництва", "брежнєвської зими" і спричиненого нею "застою", який за всією логікою історичних процесів мусив закінчитися "горбачовською весною",а відтак "рухівською революцією" та здобуттям Україною омріяної віками державності. Поряд з вигаданими персонажами в цьому гостросюжетному романі зображені і реальні учасники тих подій, що торували нелегкий шляхдо волі.
Праск С.Б. Столочене жито [Текст] : роман / С. Б. Праск. - Рівне : Азалія, 2005 . Кн. 2. - 2006. - 484 с.

В другій частині роману-трилогії відтворені складні і трагічні історичні події на Рівненському Поліссі в сорокові і на початку п'ятдесятих років минулого століття та наростання спротиву поліщуків окупантам різних мастей під знаменами ОУН-УПА за українську волю і державність.
Праск С.Б. Столочене жито [Текст] : роман / С. Б. Праск. - Рівне : Азалія, 2005 . Кн. 1. - 2005. - 200 с.

В першій частині роману-трилогії йдеться про вимушене переселення корінних мешканців Забужжя на Волинське Полісся ,про наростання в душах одвічних хліборобів протесту проти окупантів різних мастей,про важке прозріння українців і доростання їх до усвідомлення власної гідності та сили.
Праск С.Б. Здобути або не бути [Текст] : історичний роман-трилогія / С. Б. Праск. - Рівне : Азалія ; Рівне : ВАТ "Рівненська друкарня", 2003. - 687 с.

У центрі цього великомасштабного художнього твору - образ Головного Командира Української Повстанської Армії легендарного генерала "Тараса Чупринки" - Романа Шухевича.
Праск С.Б. Піднебесний птах [Текст] : поезії / С. Б. Праск. - Рівне : Азалія, 2000. - 70 с.

В збірці автор переконливо відтворює духовні обрії свого сучасника, якому випало жити і діяти на зламі тисячоліть.
Праск С.Б. Межа [Текст] : роман / С. Б. Праск. - Рівне : Азалія, 2000. - 193 с.

Роман "Межа" - віддзеркалення душі нашого сучасника, який через певні обставини змушений наполегливо боротися проти багатоликого зла за чистоту християнських ідеалів.
Праск С. Купава: : поезії / С. Б. Праск. - Рівне: Редакційно-видавничий відділ облуправління по пресі, 1992. - 100с.

У поезії автор торкається вічних філософських проблем людського буття, духовного самовдосконалення особистості. В інтимній ліриці звучить споконвічне прагнення до чистоти людських почуттів.
Праск С. Незамолений гріх: поезії / С. Б. Праск. - Ровно: Редакційно-видавничий відділ управління по пресі, 1991. - 76с.

У віршах - любов до України, біль за напівзабуту українську історію, мову, культуру, національну самобутність.

Публікації у періодичних виданнях


Праск С. Сотенний "Лис" : роман /С. Праск // Дзвін. - 2018. - № 11. - С. 13-91.

Праск С. Надвечір'я - ще не вечір : до 80-річчя від дня народження Л. Воловця / С. Праск // Дзвін. - 2017. - № 1. - С. 226- 233.

Праск С. Горинь : роман /С. Праск // Погорина. - 2016. - С. 105-164.

Праск С. Впала завіса мовчання / С. Праск // Надслучанський вісник. - 2008. - 23 серп. - С. 3.

Праск С. Здобути або не бути : уривок з роману /C. Праск // Погорина. - Рівне : Азалія, 2003. - Вип. 5. - С. 34-40.

Праск С. Не ховаймось за чужі гріхи : поезії / C. Праск // З берегів Случа : альманах. - Рівне : Волинські обереги, 2003. - С. 59-63.

Праск С. Страждальна мати : вірш /С. Праск // Погорина. - 1999. - № 3. - С. 22.

Праск С. Знак заповіту : вірш / C. Праск // Погорина. - Рівне : Азалія, 1999. - Вип. 3. - С. 22.

Праск С. Столиця повстанського краю : [про село Гута Костопільського району (урочище Гутвин) - столицю повстанського руху Волині] / C. Праск //Aзалія : літ.-краєзн. календар Рівненщини на 1994 рік. - Рівне : Азалія, 1993. - Вип. 2. - С. 79-82.Публікації про життя і діяльність Святослава Праска


Воловець Л. Крізь терни історії : [рец. на кн. С. Праска "Сотенний лис"]/ Л.Воловець// Погорина. . - 2019. - №№30/31. - С. 168-170.

Польова Л. Сила духу / Л. Польова // Вільне слово. - 2016. - 7 квіт. - С. 16.

Воловець Л. Святослав Праск : Літературно-критичний нарис . - Рівне: ПП Дятлик М.С., 2011. - 148с.

Воловець Л. Мудрості невичерпна криниця / Л. Воловець // Праск С. Батьківські криниці : вибрані твори. - Рівне : Письменницька робітня "Оповідач", 2011. - Т. 1. - С. 3-12.

Святослав Праск // Літератори Рівненщини : довідник. - Рівне : Азалія, 1995. - С. 44.

Бундючна Ю. Від порошинки до світів : [рец. на кн. С. Праска "Батьківські криниці"] / Ю. Бундючна // Погорина. - 2011. - № 18-19. - С. 335.

Шандра В. Сага про наше Полісся / В. Шандра // Надслучанський вісник. - 2011. - 13 квіт. - С. 6.

Пащук І. Г. Праск Святослав Богданович / І. Г. Пащук //Літературно-краєзнавча енциклопедія Рівненщини. - Рівне : Волинські обереги, 2005. - С.149.
Інтернет-ресурси

Бондючна Ю. Безбережжя і безмежжя в романі Святослава Праска ["Межа"] [Електронний ресурс] / Ю. Бондючна // Золота пектораль : сайт. - Режим доступу: https://zolotapektoral.te.ua/безбережжя-і-безмежжя-в-романі-святос/. - Назва з екрана.

Павлюк І. Кілька слів до майбутньої книги Святослава Праска про Романа Шухевича [Електронний ресурс] / І. Павлюк // Слово Просвіти : сайт. - Режим доступу: http://slovoprosvity.org/2017/06/23/kilka-sliv-do-majbutnoji-knyhy-svyatoslava-praska-pro-romana-shuhevycha/. - Назва з екрана.

Рибенко Л. Не дати толочити наше жито! [Електронний ресурс] /Л. Рибенко // Волинь : сайт. - Режим доступу: http://volyn.rivne.com/ua/38. - Назва з екрана.

Синюк С. Дерманський світильник спонукає до роздумів [Електронний ресурс] / С. Синюк // РОІППО : сайт. - Режим доступу: https://roippo.org.ua/news/41/. - Назва з екрана.

"Здобути або не бути" : про роман С. Праска "Здобути або не бути", присвячений генерал-хорунжому УПА Роману Шухевичу [Електронний ресурс] // Народний оглядач : сайт. - Режим доступу: https://www.ar25.org/article/zdobuty-abo-ne-buty.html - Назва з екрана.

На Рівненщині завершився четвертий літературний фестиваль "Дерманський світильник" [Електронний ресурс] // Радіо Свобода : сайт. - Режим доступу: https://www.radiosvoboda.org/a/934534.html - Назва з екрана.

"Рятувати Україну - письменницька доля" : до 75-річчя рівненського письменника організовують книжкову виставку [в Рівненській обласній бібліотеці] [Електронний ресурс] // Рівне1 : сайт. - Режим доступу: https://rivne1.tv/news/63297 - Назва з екрана.

Святослав Праск про польсько-український конфлікт 1942-44роках у Березнівському районі Рівненщини [Електронний ресурс] // youtube.com : сайт. - Режим доступу: https://www.youtube.com/watch?v=14U9_oWMwH4&ab_channel=ПоліськаСіч - Назва з екрана.Підготувала
бібліотекар читального залу
Діхтяр Г.М.


Рівненська державна обласна бібліотека для юнацтва
Рівненська обласна бібліотека для дітей


МЕТА - Украина Український портал Портал Укрнет Google

Copyright © 2007-2024 БMЦБ.