34600
 Рівненська область
 м.Березне
 вул. Київська, 7
 тел.: (03653) 5-45-35

е-mail: lib_berezne@ukr.net
           biblberezne@gmail.com
Skype: bereznelibr


Публічно-шкільна
бібліотека-філія с. Балашівка


Публічно-шкільна
бібліотека-філія с. Білка


Публічно-шкільна
бібліотека-філія с.Бистричі

Публічно-шкільна
бібліотека-філія с.Богуші

Публічно-шкільна
бібліотека-філія с. Велике Поле

Публічно-шкільна
бібліотека-філія с.Вітковичі

Публічно-шкільна
бібліотека-філія с.Грушівка

Публічно-шкільна
бібліотека-філія с. Городище


Публічно-шкільна
бібліотека-філія с. Голубне


Публічно-шкільна
бібліотека-філія с.Друхів

Публічно-шкільна
бібліотека-філія с. Зірне


Публічно-шкільна
бібліотека-філія с. Кам'янка


Публічно-шкільна
бібліотека-філія с.Кургани

Публічно-шкільна
бібліотека-філія с.Колодязне

Публічно-шкільна
бібліотека-філія с.Князівка

Публічно-шкільна
бібліотека-філія с.Лінчин

Публічно-шкільна
бібліотека-філія с.Михалин

Публічно-шкільна
бібліотека-філія с.Орлівка

Публічно-шкільна
бібліотека-філія с. Поліське


Публічно-шкільна
бібліотека-філія с.Прислуч

Публічно-шкільна
бібліотека-філія с.Тишиця

Публічно-шкільна
бібліотека-філія с.Хотинь

Публічно-шкільна
бібліотека-філія с.Яблунне

Публічно-шкільна
бібліотека-філія с.Яцьковичі

Публічна
бібліотека-філія с. Моквин


Бібліотека-філія №7

Бібліотека-філія №1

Бібліотека-філія №1

Бібліотека-філія №3

Бібліотека-філія №4

Бібліотека-філія №5

Бібліотека-філія №6

Березнівська центральна бібліотека

Березнівська
бібліотека-філія для дітей





























Життя - як смолоскип
(До 80-річчя від дня народження В.М.Чорновола (1937-1999)



"Якби мене запитали, чи жалкую я про те,
як склалося моє життя, про відсиджені 15 років,
я б відповів: анітрохи... І якби довелося
починати все спочатку та вибирати,
я б обрав життя, яке прожив".

В'ячеслав Чорновіл

24 грудня 2017 року виповнюється 80 від дня народження В'ячеслава Максимовича Чорновола - українського політика, журналіста, публіциста, літературного критика, політичного та державного діяча.

Народився він 24 грудня 1937 року у с. Єрки Звенигородського району Черкаської області. Закінчив Київський державний університет ім. Т.Г.Шевченка. Через погляди, що не збігалися з усталеними в тогочасному радянському суспільстві, 1958 р. змушений був перервати навчання, працював у Донбасі теслею, слюсарем, співробітником виїзної редакції газети. 1960-1963 рр. - редактор молодіжних передач Львівської телестудії. У 1963-1965 рр. - комсорг будівництва Київської ГЕС, редактор багатотиражки, завідувач відділу газети "Молода гвардія", аспірант Київського педагогічного інституту. 1965 р. за участь у правозахисному русі його було звільнено з роботи. До квітня 1966 р. працював у газеті "Друг читача", проте за відмову давати свідчення на закритому політичному процесі у Львові знову втратив роботу. Після публікації збірки "Лихо з розуму" (1966) та "Правосуддя чи рецидиви терору" (1967) у серпні 1967 р. був заарештований і засуджений до трьох років ув'язнення (за амністією термін наполовину скоротили).

З 1970 р. проживав у Львові, працював спостерігачем метеостанції в Карпатах, землекопом археологічної експедиції, вагарем станції Склинів. У січні 1972 р. знову був заарештований за "антирадянську агітацію та пропаганду" і засуджений на 6 років ув'язнення і 3 роки заслання. Відбуваючи заслання в Якутії, у квітні 1980 р. за сфабрикованим звинуваченням був утретє заарештований і засуджений до 5 років ув'язнення, однак за протестом прокурора Якутії 1983 р. звільнений достроково. Працював кочегаром у м. Покровську (в Якутії), а згодом у Львові.

Новий етап у житті В. Чорновола розпочався 1987 р., коли він став організатором та одним із робочих секретарів Української Гельсінської спілки. У серпні цього ж року відновив видання "Українського вісника".

З квітня 1990 р. В. Чорновіл - голова Львівської обласної ради. У березні 1992 р. був обраний співголовою, а у грудні - головою Народного руху України, який під його керівництвом був перетворений з громадського об'єднання на політичну партію. Був заступником голови Комісії з питань гласності та ЗМІ у Верховній Раді України. 1991 р. балотувався на пост Президента України і здобув друге місце. Тричі (у 1990, 1994 та 1998 рр.) його обирали народним депутатом України.

За збірки "Правосуддя чи рецидиви терору", "Лихо з розуму" та книжку "Хроніка таборових буднів" В. Чорновіл був удостоєний Державної премії України ім. Т. Шевченка та Міжнародної журналістської премії (Велика Британія, 1975). Нагороджений "Орденом князя Ярослава Мудрого" V ступеня. Трагічно загинув 5 березня 1999 р. (Книга "Провідники духовності в Україні")

В'ячеслав Чорновіл та пробудження України.

Дві зорі світили йому й зігрівали душу - Свобода і Україна. В'ячеслав Чорновіл був найавторитетнішим політичним діячем нашої держави. Він був шанованим і в цілому світі. Належав до надзвичайно багатогранного й талановитого покоління шістдесятників. Разом зі своїми побратимами Василем Симоненком, Василем Стусом, Аллою Горською, Іваном Світличним зробив це покоління символом пробудження, прагнення України до волі. І цього свого вибору В'ячеслав Чорновіл не зрікся ніколи.

В'ячеслав Чорновіл є національним Героєм - посмертно. Його вбили в русі - у дорозі, на шляху до тієї, іншої України, за яку він платив здоров'ям і життям. Убито, як убивали всіх її національних провідників - від Івана Мазепи до Хмеля, від Симона Петлюри до Грушевського, від Степана Бандери до Василя Стуса та Івана Світличного.

Про В'ячеслава Чорновола згадує Валентина Скачко, правозахисниця, журналістка, член ради Товариства "Меморіал": "Це та людина, яка, я так вважаю, не виголошувала нічого аж такого радикального, він просто був європейського плану людиною. Він прекрасно знав, що треба для України. Що Україні потрібна демократія, що Україні потрібне визнання Голодомору, Україні просто потрібна справедливість".

Михайлина Коцюбинська, відомий український філолог та літературознавець, активна учасниця руху шістдесятників, знала В'ячеслава Чорновола кілька десятиліть і має свою думку щодо того, ким був і ким залишається для України В'ячеслав Чорновіл: "Не будемо говорити високі слова про ідею, відповідальність, тощо. Ти віриш, що так, а не інакше потрібно діяти, віриш у свою дорогу, іди і не звертай з неї, щоб зберегти те, що є найціннішим для кожної людини: гідність і самоповагу і мужність бути чесним перед Богом, собою, співвітчизниками та перед Україною".

Чорновіл - це уособлення незламного духу. Він жив тим, у що вірив. Попри складні обставини його життя він не зрадив тому, що було для нього по-справжньому важливе. І дай нам Боже навчитися цьому у нього. Жити тими високими ідеалами, тою високою метою, до якої варто стреміти. Це приклад для молодих людей. Бо саме в молодості формуються справжні високі ідеали. І дай Боже, щоб світла пам'ять цього Великого Українця завжди жила в наших серцях і надихала до великих звершень.( http://www.sde.org.ua)



Книжкові видання


Чорновіл В. Твори :В 10 ти т./ В.Чорновіл. - К. : Смолоскип. Т.3: Український вісник. Випуск І-VІ. - 2006. - 978с.:іл.
Чорновіл В. Пульс української незалежності: колонка редактора/ Вступ. стаття та післямова Леся Танюка. - К.: Либідь, 2000. - 624 с. : портр.
Чорновіл В. Спроба розколу Руху: Пам'яти Вячеслава Чорновола у річницю його трагічної загибелі (25.03.1999-25.03.2000) - Львів: Малті-М, 2000. - 32с.
Чорновіл В. Я б обрав життя, яке прожив… Політика та правда життя. Ч.3. - К.: Аверс,1999. - 138с.
Чорновіл В. Якщо не я то хто ж?..: Політика та правда життя. Ч.2. - К.: Аверс,1998. - 124с.
Лихо з розуму (портрети двадцяти "злочинців"): зб. матеріалів / уклад. В. Чорновіл. - Львів: "Меморіал", 1991. - 342с.7с.
В'ячеслав Чорновіл // Новий довідник Історія України. - К.: "Казка",2005. -С. 668
Чорновіл В'ячеслав Максимович // Провідники духовності в Україні : Довідник / За ред.І.Ф.Кураса . - К., 2003. - С.110- 111.
Три дні вересня вісімдесят дев'ятого: матеріали установчого зїзду Народного Руху України за перебудову. - К.: Україна. Наука і культура, 2000. - 495с.
Українська Гельсінська Спілка (1988-1990 рр.) у світлинах і документах: [альбом] / Укр.ін-т. нац. пам'яті; [упоряд. Олександр Ткачук; редкол.: Горинь Богдан та ін.]- К.: Смолоскип, 2009. - 223с.:фото


Періодичнi видання


В'язень політики і ... долі : [про опозиційного політика - В'ячеслава Чорновола] // Шкільна бібліотека : загальнодержавний для шкільних бібліотекарів. - 2014. - №9. - С. 3

Гусаков, І. В'ячеслав Чорновіл постать на тлі доби [Текст] / І. Гусаков // Історія України. - 2011. - № 33/34. - С. 17-27.

Деревінський В. Участь В.Чорновола у президентській виборчій компанії 1991р.// Історичний журнал. - 2010.- №1-3.- С.254-261

Кирей Р. "Я б знову обрав життя, яке прожив..." На батьківщині Героя України засновника Народного Руху В'ячеслава Чорновола 2017-й оголосили його роком / Р. Кирей // Урядовий кур'єр. - 2017. - №16/27 січ./. - С. 8

Коломієць І. "Щоб слово "політик" не стало лайливим, потрібне щеплення культури" : [наукова конференція присвячена вивченю творчого та наукового спадку В. Чорновола] / І. Коломієць // Літературна Україна : газета письменників Украіни. - 2013. - №22. - С. 1, 6-7

Косів, М. Один і той же почерк // Дзвін : Літературно-мистецький та громадсько-політичний часопис НСПУ. - 2016. - № 5/травень/. - С. 120-124.

Павлів І. Провісник духовної свободи : година пам'яті для старшокласників : [до 75 - річчя від дня народження укр. політика В'ячеслава Чорновола] / І. Павлів // Дивослово : науково-методичний. - 2012. - №12. - С. 22 - 26. - ISSN 0130-5263

Премії імені В'ячеслава Чорновола // Літературна Україна : газета письменників Украіни. - 2016. - №50. - С. 2

Суходуб, З. Любов'ю-болем, пам'яттю... причастя! : до 85-річчя Ліни Костенко : [спогади про визначних українців, що поховані на Личаківському кладовищі] [Текст] / З. Суходуб // Дзвін : Літературно-мистецький та громадсько-політичний часопис НСПУ. - 2015. - № 4/5. - С. 141-161.

Яремчук А. Тому, хто проламав стіни тоталітаризму //Українська культура, - 2006. - №9. - С.43


Інтернет-ресурси


Чорновіл Вячеслав Максимович [Електронний ресурс] // Вікіпедія- вільна енциклопедія: сайт. - Режим доступу: https://uk.wikipedia.org/wiki/ Чорновіл. - Назва з екрана

Титикало Р., Костін І., Бежевець О. В'ячеслав Чорновіл. "Неугомонный" у боротьбі за Україну [Електронний ресурс] // Історична правда: сайт. - Режим доступу: http://www.istpravda.com.ua/articles/2017/08/24/150177/-Назва з екрана

Вахтанг Кіпіані"В'ячеслав Чорновіл. Нарис портрета політика"[Електронний ресурс] // Історична правда: сайт. - Режим доступу: http://www.istpravda.com.ua/reviews/2013/01/10/107648/ - Назва з екрана

Без В'ячеслава Чорновола. Життя і безсмертя у ФОТО[Електронний ресурс] // Історична правда: сайт. - Режим доступу: http://www.istpravda.com.ua/articles/2012/03/25/78404/. - Назва з екрана

"Tой, що пробудив Кам'яну державу"(2006) художньо-документальний фільм [Електронний ресурс] // YouTube: сайт. - Режим доступу: https://www.youtube.com/watch?v=c-FHR9obvz4. - Назва з екрана


Підготувала
бібліотекар читального залу
Діхтяр Г.М.






















Рівненська державна обласна бібліотека для юнацтва
Рівненська обласна бібліотека для дітей


Надрукувати сторінку
МЕТА - Украина Український портал Портал Укрнет Google

Copyright © 2007-2024 БMЦБ.