34600
 Рівненська область
 м.Березне
 вул. Київська, 7
 тел.: (03653) 5-45-35

е-mail: lib_berezne@ukr.net
           biblberezne@gmail.com
Skype: bereznelibr


Публічно-шкільна
бібліотека-філія с. Балашівка


Публічно-шкільна
бібліотека-філія с. Білка


Публічно-шкільна
бібліотека-філія с.Бистричі

Публічно-шкільна
бібліотека-філія с.Богуші

Публічно-шкільна
бібліотека-філія с. Велике Поле

Публічно-шкільна
бібліотека-філія с.Вітковичі

Публічно-шкільна
бібліотека-філія с.Грушівка

Публічно-шкільна
бібліотека-філія с. Городище


Публічно-шкільна
бібліотека-філія с. Голубне


Публічно-шкільна
бібліотека-філія с.Друхів

Публічно-шкільна
бібліотека-філія с. Зірне


Публічно-шкільна
бібліотека-філія с. Кам'янка


Публічно-шкільна
бібліотека-філія с.Кургани

Публічно-шкільна
бібліотека-філія с.Колодязне

Публічно-шкільна
бібліотека-філія с.Князівка

Публічно-шкільна
бібліотека-філія с.Лінчин

Публічно-шкільна
бібліотека-філія с.Михалин

Публічно-шкільна
бібліотека-філія с.Орлівка

Публічно-шкільна
бібліотека-філія с. Поліське


Публічно-шкільна
бібліотека-філія с.Прислуч

Публічно-шкільна
бібліотека-філія с.Тишиця

Публічно-шкільна
бібліотека-філія с.Хотинь

Публічно-шкільна
бібліотека-філія с.Яблунне

Публічно-шкільна
бібліотека-філія с.Яцьковичі

Публічна
бібліотека-філія с. Моквин


Бібліотека-філія №7

Бібліотека-філія №1

Бібліотека-філія №1

Бібліотека-філія №3

Бібліотека-філія №4

Бібліотека-філія №5

Бібліотека-філія №6

Березнівська центральна бібліотека

Березнівська
бібліотека-філія для дітей






























«Голокост: злочин проти людяності» (до Міжнародного дня пам’яті жертв Голокосту)


27 січня світ вшановує жертв Голокосту: близько 6 мільйонів євреїв стали жертвами цієї трагедії. В Україні під час «Великої катастрофи» (Шоа) були розстріляні понад півтора мільйони євреїв, але й до сьогодні дослідники не мають точних даних щодо більш точної кількості розстріляних нацистами євреїв та ромів.

На Рівненщині жертвами цієї страшної трагедії стали 95 тисяч євреїв.

Із серпня 1941-го в області розпочалися масові розстріли, завершилися восени 1942-го. За даними істориків, в області функціонувало 21 ґетто, 6 таборів для цивільного населення, 17 таборів для радянських військовополонених та багато тюрем.

Не обійшла трагедія і Березне. Заплановане фашистами знищення євреїв відбулося 25-28 серпня 1942 р. За свідченнями судово-медичної експертизи у 5-ти ямах-могилах німецькі окупанти розстріляли 3680 жителів Березного. Вибратися з ями з-під гори трупів і залишитись живим вдалося тільки сімнадцятирічному Юхиму Іоновичу Шехету («Хаїм»). До кінця війни його переховували знайомі українці. В області нараховувалося 250 сімей які врятували 350 євреїв і стали «Праведниками світу».

На місті масового розстрілу та захоронення посаджений дендрологічний парк та встановлені пам’ятні знаки.


Великі єврейські могили жертв нацизму є також у Сосновому.
За роки окупації там було розстріляно близько 3000 євреїв. Про життя та смерть громади євреїв міста Березне розповідається в книзі «Літопис Березнівщини»
Більше відомостей про єврейську громаду міста Березне на сайті - Мій штетл Березне

Книги які представлені на нашій виставці розповідають про 2000 літню історію євреїв у нашій країні, феномен антисемітизму в історії та сучасному житті, виставка містить щоденники та спогади очевидців Голокосту, відомості про людей які рятували євреїв. В художніх творах описані події в Бабиному Яру, Львові, таборах смерті. Запрошуємо до ознайомлення.

Книги
1. Трохлюк Н.Трагедія Березнівських євреїв. Серпень 1942-го//Літопис Березнівщини.Наукові записки Березнівського краєзнавчого музею. Випуск ІІ. – Рівне: О.Зень, 2015. – С.39-48
2. Акерман Д. Дружина доглядача зоопарку/Діана Акерман; пер. з англ. К.Демянчук, О. Бершадська. - Київ: Форс Україна, 2020. – 336с.
У книзі авторка яскраво, реалістично, відверто й украй співчутливо до своїх героїв втілила справжню історію війни і величі людського духу. Діана Акерман розповідає про героїчне подружжя Жабінських, власників Варшавського зоопарку, які під час Другої світової війни переховували у зруйнованих вольєрах людей, які втікали чи то від облав, чи то із єврейського гетто, і таким чином врятували близько трьохсот життів. Це приголомшива і зворушлива історія про людей і тварин, про глибину зв’язків між людиною і природою.
3. Анна Франк. Графічна біографія/ Сід Джейкобсон та Ерні Колон. Переклад з англ. Катерини Диси. - К.: Дух і Літера, 2019. – 160с.
В книзі представлена графічна біографія Анни Франк, життя батьків Анни, Едіт та Отто; перші роки життя Анни у Франкфурті; поширення нацизму; еміграцію Франків до Амстердама; війну та окупацію; життя Анни у таємній прибудові; зраду і арешт; її депортацію та смерть у Берген-Бельзені; виживання батькаАнни та публікація її вражаючого щоденника.
4. Бартов О. Стерті. Зникаючі сліди євреїв Галичини в сучасній Україні/ Пер. з англ. Сергія Коломійця. – К.: «Зовнішньоторгвидав України», 2010. - 300с.
Книга присвячена певним аспектам формування історичної пам’яті про Голокост в сучасній Україні. Основним її акцентом є стирання матеріальної спадщини та пам’яті єврейського життя на теренах Західної України (Східної Галичини). Для того, щоб підкреслити значущість такого стирання, а також вказати на деякі його причини, книга спершу подає коротку історію життя євреїв у багатьох містах та селах Галичини до початку Другої світової війни, а потім оповідає про те, яким чином їх було знищено під час німецької окупації регіону. Автор під час подорожі Східною Галичиною пережив власний шок: його вразила майже повна відсутність згадок про вбивство галицьких євреїв.
5. Винничук, Юрій Павлович. Танго смерті : роман / Юрій Винничук. — Харків : Фоліо, 2013. — 351 с. : іл.
Події у новому романі Юрія Винничука «Танґо смерті» розгортаються у двох сюжетних зрізах. У довоєнному Львові і під час Другої світової четверо друзів — українець, поляк, німець і єврей, батьки яких були бійцями армії УНР і загинули у 1921 році під Базаром, — переживають різноманітні пригоди, закохуються, воюють, але за будь-яких катаклізмів не зраджують своєї дружби. Паралельно у наші дні відбуваються інші події з іншими героями. І не лише у Львові, але й у Туреччині. Проте яким чином обидві сюжетні лінії зійдуться докупи, довідаєтеся у несподіваному фіналі. 
6. Гісем О.В. Мартинюк О.О. Голокост в Україні (1941-1944): Словник-довідник. – Вид. 3-тє, випр. і доп. – К.: Сфера, 2009.- 100с.
Видання є спробою узагальнення понятійного і термінологічного апарату теми "Голокост в Україні, 1941-1944 рр." Ця праця покликана полегшити сприйняття теми Голокосту тими, хто не є фахівцем у цій проблематиці. Передусім вона призначена для учнів старших класів та вчителів. Словник містить переважно загальнофілософські, загальноісторичні та конкретноісторичні поняття і терміни. Вміщено 407 термінів і понять. Словник публікується в рамках педагогічного проекту "Толерантність та вивчення історії Голокосту в Україні", що підтриманий Міністерством здоров'я, добробуту та спорту Королівства Нідерланди. Проект реалізується на теренах України в 2002-2009 рр. Музеєм "Будинок Анни Франк" (Королівство Нідерланди) спільно з українськими громадськими науково-освітянськими організаціями.
7. Джонс А. Геноцид: Вступ до глобальної історії/ Пер. англ. Катерини Диси. - К.:ДУХ І ЛІТЕРА, 2019. – 696 + 16с.
Вступ до глобальної історії» – це наймасштабніший за своїм охопленням посібник із проблем геноциду серед усіх, що видані дотепер. У цій унікальній книжці, яка відображає найновіші підходи в дисципліні genocide studies, геноцид розглядається водночас і як історичне явище, і як теоретичний та правовий концепт. Автор докладно розкриває витоки, глибину і людський вимір трагедій, що сталися на різних континентах, висвітлює роль війни, імперіалізму та соціальних революцій у розпалюванні геноцидного полум’я. Адам Джонс також приділяє увагу проблемам історичної пам’яті, ініціативам із відновлення правди і справедливості, стратегіям гуманітарних інтервенцій і запобігання новим злочинам. Книжка представляє феномен геноциду в перспективі соціальних наук: психології, соціології, антропології, гендерних студій, політології та теорії міжнародних відносин. Це незамінне видання для дослідників геноцидів та всіх, хто зацікавлений у пізнанні однієї з найтривкіших хвороб людства.
8. Келлі Марта Холл. Бузкові дівчата. Роман. / Пер. з англійської Володимира Горбатька. — К. : Нора-Друк, 2017. — 544 с. — серія «Читацький клуб».
Кароліна Феррідей працює у Французькому консульстві у Нью-Йорку. Але її життя кардинально змінюється, коли гітлерівська армія вторгається до Польщі у вересні 1939 року, а невдовзі у 1940 році окуповує Францію. Польська дівчина Кася Кужмерик розуміє, що її безтурботна молодість закінчилася, коли, після окупації Польщі нацистами, починає виконувати доручення підпільного руху опору. У напруженій атмосфері один хибний крок може мати згубні наслідки. Для амбітної молодої німецької лікарки Герти Оберхойзер оголошення про роботу у перевиховному жіночому таборі здається квитком у нові професійні сфери. Але вона опиняється в пастці нацистського концтабору і стає однією з лікарів-злочинців, що робили досліди над живими людьми. Життя цих трьох жінок неймовірним чином перетинається. Їхні історії розгортаються на різних континентах: від Нью-Йорка до Парижа, Німеччини та Польщі. Кароліна і Кася прагнуть відновити справедливість для тих, кого історія забула. Це захоплива книжка про подолання мирними людьми тих випробувань, з якими їх зіштовхнула війна. Келлі майстерно доповнила історичне тло чудовими персонажами.
9. Кініллі Т.Список Шиндлера/ Томас Кініллі; пер. з англ. Г.Яновської. - Харків: Книжковий Клуб «Клуб Сімейного Дозвілля», 2015. - 432с.
Його ім’я відоме усьому світу і вже давно стало називним. Оскар Шиндлер. Людина, яка довела, що можна здійснити справжнє диво – подарувати життя… Дати шанс на порятунок тоді, коли сподіватися вже нема на що…  На початку Другої світової німецький підприємець Оскар Шиндлер відкрив у Польщі фабрику, на якій виробляли емальований посуд. І ця фабрика, де працювали євреї з гетто, стала для них немов Ноєвим ковчегом… Коли було ухвалено рішення про знищення краківського гетто, Шиндлеру неймовірними зусиллями вдалося вивезти своїх робітників і захистити їх від жаху табору смерті Аушвіцу. Він урятував майже 1300 євреїв. Більше, ніж будь-хто за всю історію найстрашнішої в історії людства війни…
10. Кіяновська М. Бабин Яр. Голосами.- К.: Дух і Літера, 2017. - 112с.
Вірші  присвячені пам’яті Бабиного Яру. У книзі використані ескізи Ади Рибачук та Володимира Мельниченка для проекту пам’ятника жертвам Бабиного Яру, роботу художника Зіновія Толкачова «Талескотен», серії «Майданек», 1944 р., а також фотографія Дмитра Пейсахова з циклу «Бабин Яр». Збірка поезій отримала Шевченківську премію з літератури 2020 року. 
11. Ковба Ж.М. Людяність у безодні пекла. Поведінка місцевого населення Східної Галичини в роки «остаточного розв’язання єврейського питання». – К.: Дух і Літера, 2019. – 296с.
На матеріалах архівних джерел, мемуарів, записаних авторкою усних спогадів корінних галичан: українців, поляків, євреїв свідків подій, розглянуті соціальні, економічні умови життя трьох народів у міжвоєнні роки, в час Другої світової війни. Основна увага приділялася поведінці місцевого населення в роки так званого «остаточного розв’язання єврейського питання». Вперше публікуються імена галичан: поляків та українців, котрі були знищені фашистами за допомогу євреям. Більш повно, ніж у попередників, представлено дані про галичан Праведників народів світу. Становить інтерес для істориків, соціологів, українознавців, тих, хто цікавиться історією, сучасністю, перспективою міжнаціональних взаємин.
12. Нариси з історії та культури євреїв України. – К. : Дух і Літера, 2009. – 440 с.
У книзі представлені нариси з історії та культури євреїв, які проживають на території сучасної України, починаючи з прадавніх часів до сьогодення. Нариси висвітлюють різноманітні сторони життя євреїв, віковічні традиції та побут, виникнення хасидизму, розвиток єврейської літератури та друкарства, українсько-єврейські взаємини впродовж століть, трагічну долю українського єврейства під час Голокосту. Частина текстів книги – це нариси про історію єврейського мистецтва, літератури, книговидання, архітектури, становлення та розвиток єврейського театру та кінематографу.
13. Пеунов В. Шукай добро у серці своєму. — Донецьк: ПП «ЦСО», 2008. - 448 с. з іл.
Як би читачеві не здавалося, що такого «в дійсності бути не може — просто тому, що не може бути: це все вигадка хворої фантазії шизофреника», а воно було. Було!!! Реальні люди, реальні долі, реальні обставини. Холокост і його продовження. Трагедія народів. Оскаженілі небеса. Знавіснілі люди. Невір'я, що спустошує душу. Ця книга про живучість людського роду, про радість буття, про велику, палку та жертовну любов, про безцінність людського життя. А точніше, про п'ять поколінь двох конкретних родин із карпатського села Сняткове, що під Мукачевим. У цих родинах під час холокосту загинуло 38 тільки найближчих родичів. Звідки стільки і так багато? Корінь, від якого все пішло, Шимшон Ровт — богатир, який дожив до ста років (помер у 1930 році), пережив трьох дружин. Вони народили йому дев'ятнадцятеро дітей. А скільки онуків! Молодший син Герман Ровт породив шістьох дітей. От від нього і пішла гілка генеалогічного древа, про яку оповідається в романі-факті «Шукай добро у серці своєму». Трагедія XX сторіччя розкидала Ровтів і Вайсів, що вижили у цьому пеклі, білим світом: Росія, Україна, Угорщина, Німеччина, Австрія, Чехословаччина, Ізраїль, Америка... Життя було до них дуже жорстоке. А вони вижили! Кохали, народжували дітей. Їх зраджували друзі і родичі, власні уряди. Взагалі ця книга - про нас усіх, про те, як ми живемо і будемо жити, незважаючи на те пекло, що створюємо собі самі.
14. Черная книга. Сост. под. ред. В.Гроссмана, И.Єренбурга. – К.: Обериг, 1991. - ХХІІ, 560с
Книга розповідає про злодійське вбивство євреїв німецько-фашистськими загарбниками в тимчасово окупованих районах Радянського Союзу і в лагерях Польщі 1941 – 1945 років.
15. Франк А. Щоденник/ пер. з нім. - 3-є вид. – К.: Сфера, 2009. – 282с.
Щоденник, який вела єврейська дівчинка понад два роки, переховуючись від нацистів в одному з будинків Амстердама, відбиває вражаючий світ почуттів і думок авторки і не в останню чергу засвідчує її письменницький хист.
16. Шляхами Штетлів. Мандрівка забутим континентом. – Люблін: «Брама Гродська - Театр NN», 2017. – 538с.
Книга розповідає про спадщину єврейської культури у 62 містах і містечках прикордоння Польщі, України та Білорусі.
17. Щоденник Львівського гетто. Спогади рабина Давида Кахане. Видання друге. Упорядн. Ж.Ковба. – К.: Дух і Літера. 2009 – 276 с.
Ця книга свідчення духовної особи, рабина Давида Кахане про трагічну долю львівських євреїв періоду фашистської окупації, про власний порятунок, порятунок дружини й доньки у монастирях Студійського уставу, резиденції митрополита Шептицького. Вперше подаються спогади українців-галичан про рабина Кахане, інформація про галицьких рабинів і католицьке духовенство часів Другої світової війни.
18. Щоденник Давида Рабиновича.- К.: «Зовнішньоторгвидав України», 2009. - 72с.
19. Яап Танья. Пятдесят питань про антисемітизм. Переклад із англ. – К.: Дух і Літера, 2009. – 176с
Книга Я. Танья – це спроба автора відповісти на типові питання про феномен антисемітизму в історії та сучасному житті.
Періодичні видання

1. Гнатюк О. Репресована пам’ять про голокост: повість "Еті" та її авторка на тлі доби / О. Гнатюк // Літературна Україна : газета письменників Украіни. - 2018. - №4. - С. 1, 5, 13

2. Грабовський С. Тож коли і де розпочався голокост? / С. Грабовський // День : всеукраїнська газета. - 2016. - №176/177. - С. 5

3. Дем'янчук О. Ціною власного життя рятували українці співвітчизників - євреїв / О. Дем'янчук // Вісті Рівненщини : Газета обласної Ради. - 2011. - №2/13< січ./. - С. 11 Про Валентина Черемуху (нині жителя Загороща Рівненського району), який удостоєний звання "Праведник народів світу" за порятунок єврейської сім'ї від розстрілу фашистами 1942 року у Корецькому районі

4. Лара Де Ф. Шоа в Україні : нові перспективи дослідження трагедії 20 століття / Де Ф. Лара // День : всеукраїнська газета. - 2017. - №60. - С. 3

5. Литвин В. Голокост і Бабин Яр : уроки, наукові студії і феномени історичної пам’яті / В. Литвин // Голос України. - 2016. - №191/7 жовт./. - С. 4

6. Рижков В. Чужого болю не буває - для нас це моральний імператив / В. Рижков // День. - 2018. - №30. - С. 10

7. Самодра Б. Потрапила в гетто у два з половиною роки / Б. Самодра ; записав А. Бабінець // Вільне слово : Громадсько-політична газета. - 2021. - № 21/20 трав./. - С. 1, 4 Про жахіття Другої світової війни, знищення євреїв та перебування в гетто з жовтня 1941 по березень 1944 років в спогадах Беллани Яківни Самодри (Мовшович), мешканки Гощі на Рівненщині, уродженки міста Жмеринка, що на Вінничині

8. Трохлюк Н. Штетл Березне. Втрачений континент / Н. Трохлюк // Надслучанський вісник : Громадсько-політична газета. - 2016. - N 7/26 січ./. - С. 4 Про становлення єврейсько-громадянського життя в Березнівському штетлі, де перші відомості про єврейську громаду Березного належать до другої половини 17 століття, та історичні дослідження Голокосту у роки війни в 1942 році

Підготувала
бібліотекар читального залу
Діхтяр Г.М.





















Рівненська державна обласна бібліотека для юнацтва
Рівненська обласна бібліотека для дітей


МЕТА - Украина Український портал Портал Укрнет Google

Copyright © 2007-2024 БMЦБ.