Час і досі не загоїв рану -
це одвічний біль Афганістану
Ти - вічний біль, Афганістан,
Ти - наш неспокій
І не злічить глибоких ран
В борні жорстокій.
І не злічить сліз матерів,
дружин, дітей -
Не всі вернулися сини із тих ночей…
Вже багато літ, як прийшли
назад додому,
Та до цих пір чує душа війни оскому.
Та до цих пір ще стогнуть ночі, ниють рани,
А у снах - "духи" налітають, мов шайтани.
Молоді люди йшли туди не за орденами і медалями, свято вірили, що виконують інтернаціональний обов'язок.
Афганська війна тривала 10 років. Триває і сьогодні, але, слава Богу, вже без участі наших солдатів. А тоді ж, йдучи у те пекло, вірили, що несуть визволення принеженим та поневоленим, що йдуть не вбивати, а захищати нове життя.
Через цю безглузду війну пройшли майже 700 тисяч осіб. І серед них 30% були українці. 15 тисяч вояків загинуло.
25 років минуло з часу виведення радянських військ з Афганістану , а події в цій країні залишаються живим болем для багатьох колишніх солдатів та офіцерів, що воювали в цій війні.
87 юнаків з нашого району звідали на власному гіркому досвіді, що таке "афганська війна". Понад 30 з них за мужність і відвагу удостоєні бойових нагород. Семеро ж - упали на полі бою.
Книга Павла Рачка "Проростає гвоздиками пам'ять" (2008р.) - це данина памяті нашим землякам, які воювали в Афганістані, а найбільше тим, які юними навіки впали на чужій землі. В книзі є списки всіх воїнів - афганців району, фото і відомості про загиблих.
Весь біль цієї страшної війни вилився на сторінки книг , які представлені на нашій виставці. То ж запрошуємо вас до читання.
|
Моісеєнко І.О. Сектор обстрілу - "Аісти": роман, статті, поезії / Пер. з рос. поезій Т.В.Майданович. -2-ге вид., допов. - К.: Криниця, 2011. - 383с.:іл.
Сектор обстрілу - це ешафот, на якому війна четвертує душі майбутніх Мікеланджело чи Бетховенів. Сторінки роману стікають гіркотою палаючого металу і обпікають розпачем згарища. Цей шедевр сучасної військової прози покликаний привернути увагу людства до його найболючішого виклику: "Суспільство, кращі сини якого полягають жертвами "Молоху війни", приречене опинитись на тому ж вівтарі".
|
|
Дмитренко О.М. АІСТ: Сильніший від смерті: худож.-докум. повість . - К.: Криниця,2011. - 672с.
У цій книзі розповідається про життя та смерть поета, лейтенанта з Дніпропетровщини Олександра Стовби, що загинув у замовчуваній війні в Афганістані у 1980 р. Автор порушує непроминущі проблеми формування гідної особистості, громадянина і патріота, відношення до військового обов'язку, а також висвітлює трагічну тему винищення молодого покоління у афганській кривавій війні 1979-1989 років.
|
|
Негривода А.А. Розведывательно-диверсионная группа. "Бандера" : роман/ Андрей Негривода. - М.: Эксмо,2009. -320с.
1984 рік. Сержант Олександр Чорний прибув до Афганістану для прохождения служби. Ніхто й не пам'ятав, чого він одержав прізвисько Бандера. Хлопець виділявся серед товаришів великою фізичною силою. Старослужащі, які хотіли "построїть" Бандеру, одержали гідний опір. Командир розвідвзводу прапорщик Витушкін на прізвисько Лис, вражений сміливістю Чорного, взяв його в свій загін. І на першій бойовій операції Бандера проявив себе - захватив "язика"-моджахеда гірському кишлаку. Тепер від бажаючих іти з Бандерой в розвідку відбою немає…
|
|
Рачок П.Т. Проростае гвоздиками пам'ять. Документальні замальовки. - Рівне: Волинські обереги, 2008 - 32с.
В цій книзі вміщено документальні розповіді про юнаків Березнівщини, якізагинули під час війни в Афганістані.
|
|
Моисеенко И.А. Сектор обстрела: Повесть. -К.: Украина, 2006. -160с.: портр.
Повість українського поета і прозаїка, очевидця і учасника недавньої війни в Афганістані - суворе попередження: суспільство, яке виховало убивць і безоглядно кинувше найкращих своїх синів в жертву ненаситному Молоху, саме неминуче опиниться на тому ж вівтарю.
|
|
Афганистан болит в моей душе… - М.: Мол.гвардия, 1990. - 254с.,ил.
В книгу увійшли спомини, а також щоденники радянських воїнів, які виконували свій інтернаціональний обов'язок у Афганістані, солдатів і офіцерів, живих і тих хто загинув. Спогади "афганців" складаються в обєктивну картину цеї незвичної і трагічної для нашого народу війни, піднімають багато проблем фізичної і моральної реабілітації воїнів.
|
|
Никто не создан для войны / Автор сост. О.Смирнов. - М.: Мол. гвардия, 1990. - 252с., ил.
Книга розрахована на широке коло читачів, в першу чергу , на тих, хто воював в Афганістані, а також на ті категорії спеціалістів-медиків, психологів і ін., хто працює з "афганцями". Ця правдива документальна розповідь про тих , хто воював в мирний для всієї країни час, необхідна для взаєморозуміння між людьми, живучими в цей час в світі, і людьми, які пройшли випробування війною. Книга складна по композиції, в її створенні прийняли участь самі воїни-"афганці", журналісти, психологи.
|
|
Дмитренко А.М. Аист: Худож.-докум. повесть. -К.: Дніпро, 1988. -557с.: ил.
В повісті "Аіст", яка відмічена Державною премією ім. Т.Г.Шевченка 1987 року, розповідається про долю Олександра Стовби, воїна і поета. Виконуючи інтернаціональний обов'язок на Афганській землі, лейтенант і його четверо солдатів Міша Литвинов, Володя Валишев, Альоша Ільїн і Славік Богомолов ціною своїх власних життів врятували товаришів. Олександру йшов двадцять третій рік…
|
|
В горах Афганистана /Сост. Р.Н.Суворов. - Днепропетровск: Проминь, 1988. -142с. - ("Присягаем Отечеству")
Книга нарисів про радянських воїнів, які виконували свій інтернаціональний обов'язок в Афганістані, про виховання у молодих солдатів почуття патріотизму і інтернаціоналізму, товариськості і дружби, високої вимогливості до себе, бути готовим виконувати священний обов'язок перед Батьківщиною.
|
|
Звезды славы боевой: На земле Афганистана/ Сост. И.М.Дынин. -М.: Воениздат, 1988. - 224с. В нарисах в публіцистичній формі розповідається про воїнів, які заслужили звання Героя Радянського Союзу за проявлену мужність і відвагу при виконанні інтернаціонального обов'язку.
|
|