34600
 Рівненська область
 м.Березне
 вул. Київська, 7
 тел.: (03653) 5-45-35

е-mail: lib_berezne@ukr.net
           biblberezne@gmail.com
Skype: bereznelibr


Публічно-шкільна
бібліотека-філія с. Балашівка


Публічно-шкільна
бібліотека-філія с. Білка


Публічно-шкільна
бібліотека-філія с.Бистричі

Публічно-шкільна
бібліотека-філія с.Богуші

Публічно-шкільна
бібліотека-філія с. Велике Поле

Публічно-шкільна
бібліотека-філія с.Вітковичі

Публічно-шкільна
бібліотека-філія с.Грушівка

Публічно-шкільна
бібліотека-філія с. Городище


Публічно-шкільна
бібліотека-філія с. Голубне


Публічно-шкільна
бібліотека-філія с.Друхів

Публічно-шкільна
бібліотека-філія с. Зірне


Публічно-шкільна
бібліотека-філія с. Кам'янка


Публічно-шкільна
бібліотека-філія с.Кургани

Публічно-шкільна
бібліотека-філія с.Колодязне

Публічно-шкільна
бібліотека-філія с.Князівка

Публічно-шкільна
бібліотека-філія с.Лінчин

Публічно-шкільна
бібліотека-філія с.Михалин

Публічно-шкільна
бібліотека-філія с.Орлівка

Публічно-шкільна
бібліотека-філія с. Поліське


Публічно-шкільна
бібліотека-філія с.Прислуч

Публічно-шкільна
бібліотека-філія с.Тишиця

Публічно-шкільна
бібліотека-філія с.Хотинь

Публічно-шкільна
бібліотека-філія с.Яблунне

Публічно-шкільна
бібліотека-філія с.Яцьковичі

Публічна
бібліотека-філія с. Моквин


Бібліотека-філія №7

Бібліотека-філія №1

Бібліотека-філія №1

Бібліотека-філія №3

Бібліотека-філія №4

Бібліотека-філія №5

Бібліотека-філія №6

Березнівська центральна бібліотека

Березнівська
бібліотека-філія для дітей































Роман Іваничук - майстер історичного роману






Роман Іваничук - визначна постать сучасного українського літературного олімпу, Людина-Історія.

Народився 27 травня 1929 року на Гуцульщині у селі Трач Косівського району Івано-Франківської області. Освіту здобув у Коломийській гімназії. Цей період, як і саму гімназію, він згодом з любов`ю описав в автобіографічному творі "Благослови, душе моя, Господа…"(1993 р.). Саме тут, на мальовничій Коломийщині, ще змалку запричастився з чистих джерел літературного слова Івана Франка, Лесі Українки, Юліана Опільського, Гната Хоткевича. В самих надрах гуцульського простолюду зростав талант майбутнього письменника, що виховувався в атмосфері новелістичної школи В. Стефаника, яким захоплювався батько письменника - сільський учитель і його літературний наставник.

Вищу освіту здобував у Львівському державному університеті ім. І. Франка на факультеті української філології, який закінчив у 1957 р. Літературний дебют відбувся у студенському альманасі університету, де опублікував свою першу новелу "Скиба землі", яку схвально зустріли читачі та критики. Уже цим він заявив про себе як непересічний майстер слова.

Молодого письменника захоплювало громадське життя, праця викладача української мови і літератури, і звичайно, творчість, яка знову принесла успіх.

Перша збірка малої прози "Прут несе кригу" (1958 р.) привернула увагу читачів. Можливо, саме через те, що письменник щоразу показував себе по-різному, не повторюючись, у кожній наступній новелі. Сюжети творів Р. Іваничука: "Не рубайте ясенів", "Під склепінням храму" (обидві - 1961 р.), "Тополина заметіль" (1965 р.), "Дім на горі" (1969 р.) не є новелістичними. "Новина" тут пов`язана не з екстраординарними ситуаціями чи драматичними моментами в житті героїв, а, найчастіше, із зміною настрою героя-оповідача.

З 1963 р. впродовж трьох десятиліть письменник працює у редакції журналу "Жовтень", який згодом було переіменовано на "Дзвін", завідує відділом прози.

Р. Іваничук пройшов дуже нелегку школу життя. Він великою мірою належить до письменників-шістдесятників, які змінили духовну атмосферу в Україні. Саме в той час він заглиблює свій погляд в часи давноминулі, як пристрасний сучасник, мислитель і патріот свого народу, який у своїй творчості охопив майже всі найважливіші періоди історії України. Його дивом оминули репресії 60-х років. Письменник звертається до історичної прози, яка швидко принесла йому заслужене визнання. З-під його пера з`явився роман "Мальви" (1968 р.), один із найвідоміших романів раннього періоду творчості. Михайло Косів, який називав автора своїм "хрещеним батьком", згадував: "Написати "Мальви" в той час було все одно, що причепити тризуб на лацкан піджака".

У тому ж році письменник написав ще один роман "Журавлиний крик", опублікувати який тоді було неможливо. До читачів цей твір йшов майже двадцять років.

А далі були ще чотирнадцять історичних романів, серед яких "Черлене вино" (1976 р.), "Вода з каменю" (1982 р.), "Шрами на скалі"(1986 р.), "Бо війна війною" (1991 р.), "Орда" (1992 р.), "Ренегат", "Євангеліє від Томи" (1993 р.). Високохудожні твори митця високо поціновані. За роман "Манускрипт з вулиці Руської" йому було присуджено премію ім. А. В. Головка ( 1978 р.), згодом за романи " Вода з каменю" та "Четвертий вимір" удостоєнний Державної премії УРСР ім. Т. Г. Шевченка (1985 р.). Ці твори вражають значними маштабами охоплення історичних подій, глибоким проникненням в тогочасну епоху.

Його творчість також відзначена літературною премією Міжнародної фундації Омеляна і Тетяни Антоновичів. Критики стверджують, що ця премія є українською Нобелівською нагородою.

16 січня 2009 р. Указом Президента України за самовіддане служіння Україні, значний особистий внесок у духовне відродження української держави, плідну літературну і громадську діяльність письменнику присвоєно звання Героя України з врученням ордена Держави.

Іваничук Р. І.Торговиця: роман. - Харків: Фоліо, 2013. - 220с.
У новій книзі автора розкрито історію того, що пережило покоління автора від 30-х років минулого століття під час польської окупації та радянської окупації, розказано про здобуття довгожданої Незалежності. Описано духовне й політичне життя маленького містечка Коломия. Герої твору - українці, що одружувалися чи "водилися" з поляками або євреями.
Іваничук Р. І.Хресна проща .-Харків: ТОВ "Будинок друку", 2012. -284с.
"Хресна проща - це історичний роман, в якому поєднано різні часи: історія володарювання Данила Галицького, його сина Лева й славетного співця Митуси; початок ХХ століття, коли парохом у селі Страдчі на Яворівщині був отець Миколай Конрад, український греко-католицький святий; хрущовська "відлига", часи існування "Доморосів" - гуртка молодих студентів-філологів, одним із яких був і Роман Іваничук. Обєднує ж ці всі часи Страдчівська печерська Лавра, а також вічне запитання: "Як зберегти вірність, себе для своєї землі?"
Іваничук Р. І.Манускрипт з вулиці Руської: Романи. - Харків: Фоліо, 2012. -533с.
'Манускрипт з вулиці Руської' Романа Іваничука - це справжній шедевр про середньовічний Львів. І доки існуватиме Львів і притягуватиме до себе людей незбагненною магією, доти кожне нове покоління буде читати цей самобутній роман, щоб глибше відчути таїну славного міста.
Іваничук Р. І. Бо вiйна - вiйною...;Через перевал : Романи. - Харків: Фоліо, 2008. -447с.
До книги сучасного українського письменника, лауреата премії ім. А. Головка і Національної премії України ім. Т. Шевченка Романа Іваничука включено романи "Бо війна - війною..." та "Через перевал". Роман "Бо війна - війною..." - це розповідь про складний життєвий шлях галичанина, якому довелося пройти через Першу світову війну, еміграцію, повернення на Україну і репресії 1930-х років. "Через перевал" - химерний роман, який написаний, як зізнавався сам автор, у незвичній для нього формі. Шлях Майстра - головного персонажа роману - багато в чому нагадує шлях самого автора. Але при цьому Майстер присутній як у минулому, у часи Хмельницького та Дорошенка, так і у нинішньому часі.
Іваничук Р.І.Четвертий вимiр; Шрами на скалі: Романи. - Харків: Фоліо, 2007. -447с.
"Четвертий вимір" - твір, за який письменник був удостоєний Національної премії ім. Т. Шевченка, присвячений Миколі Гулаку, другу і соратнику великого Кобзаря, відомому математику, юристу, перекладачу-поліглоту, котрий володів майже двадцятьма мовами, людині, яка після ув'язнення в Шліссельбурзькій фортеці за свою діяльність у Кирило-Мефодіївському товаристві не мала права повернутися в рідну Україну. У романі "Шрами на скалі" розповідається про останні роки Каменяра - видатного українського письменника Івана Франка, 150-ту річницю з дня народження якого відсвяткували у 2006 році.
Іваничук Р.І.Вода зкаменю ; Саксаул у пісках: Романи. - Харків: Фоліо, 2007. - 414с.
Роман "Вода з каменю" присвячений Маркіяну Шашкевичу (1811-1843) - українському поетові та громадянському діячеві, засновникові нової української літератури у Західній Україні. Автор розповідає, як Шашкевич захищав право на існування української мови, боровся проти введення польського алфавіту в Галичині, робив все, щоб, зберегти рідну мову та культуру. Його справу продовжив Іван Вагилевич - герой роману "Саксаул в пісках".
Іваничук Р.І.Журавлиний крик: Роман .- Харків: Фоліо , 2006. -382с.
Роман "Журавлиний крик" присвячений подіям, що відбувалися у переломні часи української історії. Остаточна ліквідація гетьманства, знищення Запорізької Січі, спроба гайдамаків під проводом Івана Гонти і Максима Залізняка відродити втрачену українську державність, утвердження Катерини ІІ на престолі Московської імперії, розгром повстання Пугачова... На цьому історичному тлі діє головний герой роману - філософ Павло Любимський.
Іваничук Р.І. Мальви; Орда: романи/ Р.І Іваничук. - Київ: Будинок письменників НСПУ, 2002. -415с.
Перший історичний роман "Мальви" приніс письменнику величезний успіх у читачів і шалену партійну критику. Він зображує події мало або й зовсім не висвітлені в українській літературі. Автор розповідає про історію життя української полонянки Марії та її дітей, котрі, як і мати, потрапляють у турецьку й татарську неволю. Повстання Богдана Хмельницького розбудило до життя затурканих басурманством юнаків і дівчину, яких автор символічно називає мальвами. У романі "Орда" відтворені події мазепинської доби в історії України - зруйнування гетьманської столиці Батурина.
Іваничук Р.І. Благослови, душе моя, Господа…- Львів: Просвіта, 1993. -270с.:іл.
Митець і влада - одна з тем, що озиваються в книзі через відверте чесне й самокритичне ставлення як до себе самого - так і до оточення, в якому творить і працює автор. Це спроба через власний досвід і щоденні спостереження в літературно-публіцистичній формі відтворити діяльність українського парламенту, нашкіцувати цікаві постатті політичних, громадських і культурних діячів початку 90-х років.
Іваничук Р.І. Місто. - Львів: Каменяр, 1986. - 291с.
В книгу сучасного українського письменника входять три повісті, тематично об'єднані між собою. Повість "Сьоме небо" відображає перші дні Великої Вітчизняної війни в Карпатах; автор показує, як у складних обставинах по-різному проявляються політичні і моральні якості людей, У повісті "Місто" художньо досліджуються зміни, що сталися в психології західноукраїнських трудящих в роки Радянської влади. Новели, що складають третю повість, відображають героїзм радянських людей, їх вірність високим суспільним ідеалам.
Іваничук .Р.І. Сьоме небо: Повісті. - Львів:Каменяр, 1985. -144с.,іл.
У книгу сучасного українського письменника ввійшли повість "Сьоме небо" та повість у новелах "На перевалі". Дія першої повісті пов'язана з першими днями Великої Вітчизняної війни. Автор показує як у складних обставинах по-різному проявляються політичні й моральні якості людей. Новели, що складають другу повість, відображають героїзм людей, їх вірність високим суспільним ідеалам.
Іваничук Р.І. На перевалі: Новели -К.: Молодь, 1981. -216с.
До збірника увійшли три цикли оповідань, кожен з яких об'єднаний внутрішнім філософським змістом. У першому йдеться про життєву мудрість трудівників міста й прикарпатського села, у другому звеличується духовна велич людини і засуджується боягузтво і міщанство, у третьому відтворюються сторінки історичного минулого нашого народу.


Роман Іваничук на шпальтах періодичних видань

1. Іваничук Р.
Мандрівки до Аберфайлю : частина друга, колаж / Роман Іваничук // Дзвін : Літературно-мистецький та громадсько-політичний часопис НСПУ. - 2014. - № 1. - С. 32-65

2. Іваничук Р.
Дякую, Ромку, що не зганьбив нашу сім'ю : [про життя та творчість патріарха української прози Романа Іваничука] / Р. Іваничук ; / розмовляла Інжуватова Х. // Україна молода : Щоденна інформаційно - політична газета. - 2013. - N 74/24-25 трав. - С. 21

3. Іваничук Р.
Мандрівки до Аберфайлю : колаж / Роман Іваничук // Дзвін : літературно-мистецький та громадсько-політичний часопис НСПУ. - 2013. - №4. - С. 23-67

4. Іваничук Р.
Як тиха ніч пов'є долину : повість / Роман Іваничук // Київ : Журнал письменників України. - 2012. - №5. - С. 23-72. - ISSN 0208-0710

5. Моторнюк І.
Його творча робітня : [про книгу Р. Іваничука "Моя кунсткамера"] : рецензия / І. Моторнюк // Дзвін : Літературно-мистецький та громадсько-політичний часопис. - 2010. - №8. - С. 135-137
Рец. на Іваничук Р. Моя кунсткамера / Р. Іваничук. - Л. : "Срібне слово", 2009

6. Іваничук Р.
Люлька з червоного дерева : оповідки / Р. Іваничук // Дзвін : Літературно-мистецький та громадсько-політичний часопис. - 2009. - №5/6. - С. 32-66

7. Линник Н.
Не втрачена країна : відгук на новий роман Романа Іваничука "Країна ірридента" / Н. Линник // Дзвін : Літературно-мистецький та громадсько-політичний часопис. - 2009. - №5/6. - С. 153-154

8. Мельник О.
Роман Іваничук : "Не вірте, коли кажу, що написав останній роман ..." / О. Мельник // Урядовий кур"єр : Газета центральних органів виконавчої влади України. - 2009. - N101/10 черв./. - С. 17

9. Іваничук Р.
Нещоденний щоденник : Книга четверта.2006 рік / Р. Іваничук // Дзвін : Літературно-мистецький та громадсько-політичний часопис НСПУ. - 2007. - №2. - С. 26-52

10. Іваничук Р.
Моє слово про лідера шістдесятників: [До 75-річчя з дня народження І.М.Дзюби] / Р. Іваничук // Дивослово : науково-методичний. - 2006. - №7. - С. 53-54. - ISSN 0130-5263

11. Іваничук Р.
Нещоденний щоденник : Книга третя / Р. Іваничук // Дзвін : літ.-мист.та гром.-політ. - 2006. - №1. - С. 31-63.

12. Іваничук Р.
Нещоденний щоденник : Книга друга / Р. Іваничук // Дзвін : Літературно-мистецький та громадсько-політичний часопис НСПУ. - 2005. - №2. - С. 26-73

13. Іваничук Р.
Передлуння : Повість / Р. Іваничук // Дзвін : Літературно-мистецький та громадсько-політичний часопис НСПУ. - 2005. - №10. - С. 26-49

14. Іваничук Р.
Нещоденний щоденник : Книга перша / Р. Іваничук // Дзвін : Літературно-мистецький та громадсько-політичний часопис НСПУ. - 2004. - №2. - С. 27-61






















Рівненська державна обласна бібліотека для юнацтва
Рівненська обласна бібліотека для дітей


Надрукувати сторінку
МЕТА - Украина Український портал Портал Укрнет Google

Copyright © 2007-2024 БMЦБ.