34600
 Рівненська область
 м.Березне
 вул. Київська, 7
 тел.: (03653) 5-45-35

е-mail: lib_berezne@ukr.net
           biblberezne@gmail.com
Skype: bereznelibr


Публічно-шкільна
бібліотека-філія с. Балашівка


Публічно-шкільна
бібліотека-філія с. Білка


Публічно-шкільна
бібліотека-філія с.Бистричі

Публічно-шкільна
бібліотека-філія с.Богуші

Публічно-шкільна
бібліотека-філія с. Велике Поле

Публічно-шкільна
бібліотека-філія с.Вітковичі

Публічно-шкільна
бібліотека-філія с.Грушівка

Публічно-шкільна
бібліотека-філія с. Городище


Публічно-шкільна
бібліотека-філія с. Голубне


Публічно-шкільна
бібліотека-філія с.Друхів

Публічно-шкільна
бібліотека-філія с. Зірне


Публічно-шкільна
бібліотека-філія с. Кам'янка


Публічно-шкільна
бібліотека-філія с.Кургани

Публічно-шкільна
бібліотека-філія с.Колодязне

Публічно-шкільна
бібліотека-філія с.Князівка

Публічно-шкільна
бібліотека-філія с.Лінчин

Публічно-шкільна
бібліотека-філія с.Михалин

Публічно-шкільна
бібліотека-філія с.Орлівка

Публічно-шкільна
бібліотека-філія с. Поліське


Публічно-шкільна
бібліотека-філія с.Прислуч

Публічно-шкільна
бібліотека-філія с.Тишиця

Публічно-шкільна
бібліотека-філія с.Хотинь

Публічно-шкільна
бібліотека-філія с.Яблунне

Публічно-шкільна
бібліотека-філія с.Яцьковичі

Публічна
бібліотека-філія с. Моквин


Бібліотека-філія №7

Бібліотека-філія №1

Бібліотека-філія №1

Бібліотека-філія №3

Бібліотека-філія №4

Бібліотека-філія №5

Бібліотека-філія №6

Березнівська центральна бібліотека

Березнівська
бібліотека-філія для дітей



























ПРИРОДНО-ЗАПОВІДНИЙ ФОНД БЕРЕЗНІВСЬКОГО РАЙОНУ —
ЗАПОВІДНА КРАСА БЕРЕЗНІВЩИНИ

Березнівська районна рада
Березнівська районна державна адміністрація
Державне управління екології та природних ресурсів в Рівненській області
Рівненський центр маркетингових досліджень

Попередня сторінка
Лісові масиви заказної зони РЛП “Надслучанський” представлені лісовими заказниками місцевого значення “Більчаківський”, “Остроганський”, “Березівський”, ботанічними пам'ятками природи місцевого значення “Вовкова”, “Страусове перо”, “Плющ звичайний”, комплексною пам'яткою природи місцевого значення “Старі дуби” та заповідним урочищем “Очеретяне”. Водно-болотні угіддя - комплексною пам'яткою природи місцевого значення “Болото-блюдце”, ботанічним заказником місцевого значення “Болото “Гало”, гідрогеологічною пам'яткою природи місцевого значення “Більчаківське джерело” та гідрологічною пам'яткою природи місцевого значення “Лісове болітце”, значна частина з яких створені останніми роками за результатами наукових досліджень Андрієнко Т.Л., Прядко О.І., Грищенка Ю.М.
Отже
Лісовий заказник місцевого значення “Більчаківський”
площею 17,0 га створений рішенням Рівненської обласної ради №343 від 22.11.1983 р. та знаходиться у 26, 33 та 39 виділах 51 кв. Більчаківського лісництва та утворений для охорони високопродуктивних соснових насаджень віком більше 80-и років, де другий ярус утворює дуб з незначною домішкою берези з підліском рододендрону жовтого.
Лісовий заказник місцевого значення “Остроганський”
займає площу 168,4 га 39 (вид. 1), 48 (вид. 1, 6), 49 (вид. 11, 20), 56 (вид. 7) та 57 (вид. 1, 11, 16-18) кв. Більчаківського лісництва і створений рішенням Рівненської обласної ради №69 від 19.03.1999 р. для охорони багатих за флористичним складом старих дубових лісів, серед яких значні площі займають угруповання із “Зеленої книги України”. Тут зустрічаються рідкісні для регіону центральноєвропейські та субсередземноморські види на східній межі свого поширення - кадило сарматське, молочай гранчастий, клопогін європейський, осока затінкова, яка занесена до “Червоної книги України”. Тут зростає популяція такого малопоширеного бореального виду як вовчі ягоди звичайні, низка “червонокнижних” видів (лілія лісова, плаун річний, любка дволиста, гніздівка звичайна, коручка темно-червона тощо).
Особливу цінність заказника становлять угруповання дубових лісів із домінуванням у трав'яному покриві центральноєвропейського виду - осоки трясучковидної, які є рідкісними і занесені в “Зелену книгу України”.
Це - найбільш збережена та цінна у науковому відношенні “Стара діброва” на відрогах Волинського лесового плато, що обумовлює багатий рослинний покрив, від чистих дубових насаджень до мішаного лісу, в підліску яких часто зустрічається третинний релікт - рододендрон жовтий. Саме різноманітність екотопів лісової рослинності заказника обумовлює його флористичне багатство.
Лісовий заказник місцевого значення “Березівський”
Старий дубовий ліс еталонного значення в дубових насадженнях площею 23,7 га у 12 виділі 11 кв. та 13 і 24 виділах 10 кв. Більчаківського лісництва Соснівського держлісгоспу, заповіданий рішенням Рівненської обласної ради №322 від 05.03.2004 р.
Вік окремих дерев дуба сягає 120 років.
Певну оригінальність заказнику надають виходи гірських порід у вигляді розкиданого каміння, серед якого плямами зустрічається реліктовий вид - рододендрон жовтий.
Особливу цінність складають ділянки дубово-грабових лісів з центральноєвропейським видом - осокою трясучковидною. Такі угруповання в Україні малопоширені, занесені до “Зеленої книги України” та охороняються. Зустрічаються тут гніздівка звичайна і лілія лісова, занесені до “Червоної книги України”, та наперстянка великоквіткова - цінна лікарська рослина.
Ботанічна пам'ятка природи місцевого значення “Вовкова”
Флористично дуже багата узлісна смуга післялісових лук та чагарників площею 13,9 га вздовж 30 кв. Більчаківського лісництва Соснівського держлісгоспу, де зростають рідкісні світлолюбні види, зокрема лілія лісова, астранція велика, що занесені в Червону книгу України. Астранція велика здебільшого поширена в Карпатському регіоні, в Березнівському районі вона знаходиться на східній межі ареалу. На території пам’ятки також зростають стародуб пруський, централь-ноєвропейський вид - лазурник трилопатевий, косарики черепитчасті.
Пам’ятка створена рішенням Рівненської обласної ради №69 від 19.03.1999 р.
Ботанічна пам'ятка природи місцевого значення “Страусове перо”
Заплава р.Клецька, притока р.Стави, площею 20,2 га неподалік с.Хмелівка у 2, 4 та 5 виділах 19 кв. та 1-3 і 11 виділах 20 кв. Жовтневого лісництва Соснівського держлісгоспу, в якій зростає рідкісний вид папоротеподібних - страусове перо звичайне - декоративна реліктова рослина Карпатського регіону, яка на рівнині є малопоширеною і рідкісною, а тут щільними куртинами та смугами довжиною 100-150 м зростає з обох боків русла річки і більш поодиноко зустрічається аж до с.Мала Клецька Корецького району. На території є поселення бобра звичайного.Пам'ятка природи заповідана рішенням Рівненської обласної ради №322 від 05.03.2004 р. на основі наукових досліджень Андрієнко Т.Л., Прядко О.І., Грищенка Ю.М.
Ботанічна пам'ятка природи місцевого значення “Плющ звичайний”
Урочище площею 13,0 га у 5 виділі 25 кв. Жовтневого лісництва Соснівського держлісгоспу, де має поширення плющ звичайний та старі дуби віком більше 200 років, заповідане рішенням Рівненської обласної ради в 2004 р.
Комплексна пам'ятка природи місцевого значення “Старі дуби”
Старе, віком 200-300 років дубове насадження по надзаплавному схилу р.Стави площею 1,0 га у 9, 16, та 19 виділах 25 кв. Щекичинського лісництва Соснівського держлісгоспу, заповідане рішенням Рівненської обласної ради №322 від 05.03.2004 р.
Крім старих дубів цінність пам'ятки представлена малопоширеною в регіоні рослиною - калачиками вирізаними та угрупованнями глечиків жовтих, які занесені до “Зеленої книги України”. Тут вони зустрічаються в прилеглих до берега смугах річки.
Заповідне урочище “Очеретяне”
Цінне для науки непорушене очеретяне болото різних стадій розвитку площею 1,3 га в 26 виділі 15 кв. Більчаківського лісництва Соснівського держлісгоспу, якому надано статус заповідного урочища рішенням Рівненської обласної ради №322 від 05.03.2004 р.
Своєрідні болотні екосистеми цього урочища дають притулок багатьом представникам тваринного світу, які мешкають в цьому регіоні.
Комплексна пам'ятка природи місцевого значення “Болото-блюдце”
Науково-цінний болотний комплекс замкнутого зниження площею 1,2 га 11 виділу 11 кв. Жовтневого лісництва Соснівського держлісгоспу із північними видами рослин, заповіданий рішенням Рівненської обласної ради №322 від 05.03.2004 р.
Ботанічний заказник місцевого значення “Болото “Гало”
Місце зростання низки рідкісних видів, в тому числі росичок проміжної (Червона книга України) та круглолистої і ринхоспори білої по осокових болотах та пагорбах виділів 47-49 43 кв. Щекичинського лісництва Соснівського держлісгоспу площею 6,5 га, заповідане рішенням Рівненської обласної ради №322 від 05.03.2004 р.
Гідрологічна пам'ятка природи місцевого значення “Лісове болітце”
Збережений природний болотний комплекс площею 3,5 га у 8, 9 виділах 50 кв. Щекичинського лісництва Соснівського держлісгоспу, заповіданий рішенням Рівненської обласної ради №322 від 05.03.2004 р., що відіграє важливу гідрологічну, екологічну роль і зберігає генофонд болотних видів.
Останні 5 об’єктів створені за результатами наукових досліджень Андрієнко Т.Л., Прядко О.І., Грищенка Ю.М.
Гідрогеологічна пам'ятка природи місцевого значення “Більчаківське джерело”
Природні джерела з вмістом радону на території 3,0 га поблизу с.Більчаки Березнівського району.
З давнини вважається, що ці води мають цілющі властивості. В наш час радонова вода використовується для лікування хворих з проблемами опорно-рухового апарату.
Загалом регіональний ландшафтний парк “Надслучанський” ділиться р.Случ на дві частини територією вузької смуги “Надслучанської Швейцарії” вздовж її берегів від селища Соснове до с.Більчаки, де крім природних раритетів присутні і історичні, релігійні та археологічні пам'ятки.
Тут на правому березі р.Случ поблизу села Губків знайдено залишки древлянського городища та рештки старого замку-фортеці, що надають мальовничому пейзажу особливої привабливості.
Замок у Губкові за композицією і пропорціями вважався одним із найдосконаліших у Волинській школі оборонних комплексів. На подвір'ї замку залишився глибокий колодязь, вимурований з каміння. Збереглася легенда, що Губківський замок був з'єднаний підземним ходом з Марининським православним чоловічим монастирем. Відносна висота гори, на якій стоїть замок, понад 32 м.
В історичному музеї місцевої школи зберігаються рештки вогнестрільної і холодної зброї XV-XVII століть.
У 1504 р. замок і містечко зруйнували татари. Під час народного повстання під проводом С.Наливайка замком володіли селянсько-козацькі загони. А в 1708 р. шведи остаточно зруйнували древню будівлю.
Археологічні дослідження, які проводилися в 1974 р. експедицією Ю.М.Нікольченка, виявили на терасі високого правого берега р.Случ неподалік від руїн замку давньоруське городище XI-XII століть, підтвердженням чого є шматки глиняного посуду тієї доби, які тут трапляються.
Минувши залишки давньоруського городища, можна потрапити до підніжжя гори, яку в народі назвали “Дзвінецькою”. На ній є давня могила і великий кам'яний хрест, який похилився від “тяготи століть”. Місцеві жителі розповідають про те, що якщо в сонячну погоду прикласти вухо до землі, то чути відголос дзвонів. Тому і назвали її “Дзвінецькою”.

Наступна сторінка





















Рівненська державна обласна бібліотека для юнацтва
Рівненська обласна бібліотека для дітей


Надрукувати сторінку
МЕТА - Украина Український портал Портал Укрнет Google

Copyright © 2007-2024 БMЦБ.