Наша адреса:
34600 Рівненська обл.
м. Березне, вул. Київська 7
E-mail: lib_berezne@ukr.net
тел.: (03653)5-46-87


ІСТОРІЯ І РОЗВИТОК         
Березнівська бібліотека-філія для дітей
Березнівська бібліотека-філія для дітей – це структурний підрозділ комунального закладу «Березнівська міська публічна бібліотека». Є інформаційним осередком, центром дозвілля, розвитку та спілкування як молоді, так і дітей; є методичним і консультаційним центром для бібліотек, що обслуговують дітей громади.
Розташована за адресою: вул. Київська,7, м. Березне, Рівненського району, Рівненської області.

Районна дитяча бібліотека була створена в липні 1950 року.
За свідченням очевидців, перше приміщення Березнівської дитячої бібліотеки знаходилось по вул. Рози Люксембург (нині – це вул.Буховича приміщення теперішнього магазину "Супермаркет").
На час створення бібліотека займала площу 21.м.кв., яка пізніше збільшилась до 50м.кв., налічувала бібліотечний фонд в кількості 1175 екземплярів книг.
З 1950 по 1957 рр. очолювала дитячу бібліотеку Костюнник П.В. Першим бібліотекарем була Хутка Надія Оксентіївна.
У 1976 році пройшла централізація бібліотек району. Централізована бібліотечна система включила центральну бібліотеку, центральну дитячу бібліотеку та бібліотеки-філії.
Популярною формою роботи з читачами були лекції, голосні читання з книг, газет та журналів, бібліографічні огляди, тематичні та літературні вечори. Після централізації бібліотечної мережі бібліотечний фонд дитячої літератури по району становив 196680 екземплярів книг. Фінансування бібліотек району проводилось з державного бюджету.
Популярність бібліотеки швидко зростала. Вона стала осередком культури і відпочинку для дітей та юнацтва.
З 1978 року Березнівська ЦРДБ двічі отримувала нове приміщення: спочатку у районному Будинку культури, а у 1983 році бібліотеку переведено в приміщення колишнього гуртожитку лісової школи, площею 137 кв.м. (вул. Андріївська, 1), де знаходилась ЦРДБ по серпень 1999 року.
На 1 січня 1991р. кількість штатних одиниць у дитячій бібліотеці збільшилась. На цей період штат ЦРДБ складається із 6-ти працівників: заступника директора по роботі з дітьми, 2-х бібліотекарів молодшого абонементу і читального залу, 2-х бібліотекарів старшого абонементу і читального залу та 1 - бібліографа.
Масова робота дитячої бібліотеки зазнала суттєвих змін. Пріоритетними її напрямками стали популяризація літератури про національне відродження України, відновлення історичної пам'яті, виховання національної самосвідомості дітей шляхом популяризації української дитячої книги, ознайомлення юних читачів з традиціями та звичаями українського народу.
У 1993 році старшим бібліотекарем районної дитячої бібліотеки Кирушок Людмилою Лаврентіївною був створений клуб за інтересом "Книга і лялька» В 1997 році вперше був проведений районний конкурс власної дитячої поезії “Провесінь", який у 2003 році набув статусу Обласного фестивалю. З 19 листопада 2002 року в порядку експерименту терміном на три роки згідно розпорядження №404 від 09.09.2002 року «Про реорганізацію бібліотечної мережі району» було реорганізовано центральну бібліотечну систему шляхом об'єднання публічних і шкільних бібліотек в єдину централізовану систему публічно-шкільних бібліотек (ЦСПШБ), до якої увійшла Березнівська центральна районна дитяча бібліотека.
В 2004 році завдяки голові Березнівської адміністрації району Каменчуку Леоніду Івановичу вирішено одне з проблемних питань - забезпечення власним приміщенням бібліотеки. Частина приміщення районної друкарні (м. Березне, вул. Київська, 7 ) було передано у власне користування Центральній районній дитячій бібліотеці.
Діти міста, юні читачі, працівники бібліотеки отримали чудовий подарунок – реконструйоване сучасне приміщення з новим просторим читальним залом, з новими меблями та оформлено яскравою літературою. Відкриття бібліотеки співпало з виїздом колегії Міністерства культури, тому перерізати стрічку було доручено почесному гостю Березнівщини – Міністру культури і мистецтв України Ю.П.Богуцькому.
Початок ХХІ століття ознаменував себе переходом до високотехнологічного інформаційного суспільства, в якому якість людського потенціалу, рівень освіченості й культури всього населення набувають вирішального значення.
Комп‘ютери стрімко увійшли в різноманітні сфери повсякденної діяльності суспільства, тому широке запровадження комп‘ютерної техніки, стало закономірністю для обслуговування користувачів у бібліотеках Березнівщини. Комп’ютеризація дитячої бібліотеки розпочалася в 2003 році.
У 2006 році було створено власну веб – сторінку Березнівської районної дитячої бібліотеки, яка є основною формою представлення діяльності бібліотеки в Інтернет – середовищі.
Для багатьох юних користувачів бібліотека стала другою домівкою, адже протягом багатьох років вона незмінно залишається інформаційним центром, центром дозвілля, розвитку та спілкування молоді, в якій панує атмосфера привітності та дбайливого ставлення до книги та читачів.
В період з 2017 року бібліотека щорічно обслуговувала 2000 читачів. Бібліотечний фонд на 1.01.2017 становив 11890 примірників книг.
Свою роботу дитяча бібліотека спрямовувала на забезпечення вільного доступу користувачів до бібліотечних та інформаційних ресурсів, активне сприяння безперервній освіті, стимулювання читацької активності, формування інформаційної культури, становлення особистості, розкриття творчого потенціалу підростаючого покоління та підвищення соціальної ролі книгозбірень .
Творчий колектив бібліотеки постійно проводить культурно-масові заходи та є переможцем різноманітних конкурсів і проектів. Своїми набутим досвідом часто фахівці бібліотеки діляться з бібліотечними працівниками на районних, обласних та Всеукраїнських онлайн-семінарах.
У 2021 році в районі відбулося об єднання територіальних громад, яке вплинуло на мережу бібліотечної системи. Комунальнй заклад «Березнівська ЦСПШБ» стала складовою частиною Березнівської територіальної громади із новим статутом Комунального закладу «Березнівська міська публічна бібліотека». До її складу ввійшло 34 публічно-шкільні бібліотеки-філії, в тому числі й Березнівська бібліотека-філія для дітей.
Бібліотека залишається в громаді безкоштовним закладом, де діти мають можливість розвиватись, відпочивати та спілкуватись. Бібліотека запроваджує низку нових культурних послуг для користувачів, удосконалює класичні форми і методи обслуговування та запроваджує інноваційні офлайн та онлай- форми роботи.

Структура та послуги

    Бібліотека має таку структуру:

  • молодший абонемент;
  • старший абонемент;
  • читальний зал.
  • Бібліотека пропонує безкоштовні послуги:
  • доступ до інтернету;
  • навчання основам комп'ютерної грамотності та безпечної роботи в Інтернеті;
  • виконання інформаційних запитів;
  • зона Wi-Fi;
  • доступ до електронних каталогів та баз даних;
  • проведення екскурсій;
  • організація виставок творчих робіт талановитих дітей, залучення до проведення майстер-класів;
  • проведення презентацій книг, тематичних та літературних вечорів, квестів, театралізованих свят;
  • проведення презентацій творчих робіт людей з інвалідністю;
  • робота Клубу за інтересом «Книга і лялька»;
  • проведення обласного фестивалю власної дитячої поезії «Провесінь»;
  • прослуховування музичних творів, подкастів, аудіо книг;
  • електронний запис до ДНЗ;
  • подача електронних заяв та документів для вступу у ВНЗ;
  • підготовка до уроків, іспитів;
  • підготовка рефератів, наукових робіт учня/вчителя;
  • відкриття власної електронної скриньки;
  • користування Скайпом;
  • консультації щодо освітніх ресурсів Інтернету;
  • допомога у створенні слайдових презентацій;
  • використання ресурсів Інтернету для цікавого дозвілля;
  • сканування та копіювання електронних документів на інші носії інформації;

Широко розвивається проектна діяльність. За цей період було реалізовано:

  • проект “Дітям по-дитячому про здоровий спосіб життя” в рамках Міжнародного українсько-канадського проекту “Молодь за здоров’я – 2” – 2003 р.
  • проект "Творчий розвиток особистості – 1»– 2006р.,
  • проект "Творчий розвиток особистості - 2" – 2007р.,
  • проект "Здоров'я то найбільший в світі дар" – 2009р.,
  • проект "Твоє здоров'я - в твоїх руках" – 2009р
  • . Вищевказані гранти надані Березнівською районною радою.
  • проект „ Крок назустріч дітям” для незахищеної категорії населення читачів – дітей, за рахунок коштів отриманих від Міжнародного Фонду Відродження, та наданих
  • Фундацією імені князів - благодійників Острозьких -2009р.
  • проект "Організація нових бібліотечних послуг з використанням вільного доступу до Інтернету програми "Бібліоміст".
  • проект «Читаюче місто»(2019) в якому прикладом для читання були відомі та успішні люди Березнівщини: представники влади, духовенства, освіти та спорту.
  • участь у міжрегіональному інноваційному проекті з профорієнтації для учнівської молоді «Знай і люби свій край».
  • інклюзивний проект «Крок назустріч дітям» (2019) реалізований спільно з громадською організацією «Асоціація батьків дітей з інвалідністю та особливими потребами «ОСОБЛИВИЙ КІНДЕР», який фінансово підтримала Ксенія Павловська - депутат обласної ради 7-го скликання.

Бібліотекарі працюють одночасно у традиційному та новітньому інформаційному просторі. Вони набувають нових знань, вмінь і навичок, розширюють комунікативні зв’язки. Також навчають користувачів інформаційній культурі та раціональному пошуку необхідної інформації.


Матеріали статті дозволяється використати відповідно до ліцензії:
« Creative Commons Attribution/Share-Alike »


Copyright © 2009 БЦСПШБ.