Наша адреса:
34600 Рівненська обл.
м. Березне, вул. Київська 7
E-mail: lib_berezne@ukr.net
тел.: (03653)5-46-87


ЗІРНЕ
  • Туристичні об'єкти - пам 'ятка садово-паркового мистецтва "Зірненський парк", спиртзавод.
  • Нічліг - школа.
  • Заклади харчування - кафе, шкільна їдальня.
  • Екскурсоводи-краєзнавці - Довгалюк Ю.Я., Дзюбук В.Я.
  • Православні храми - церква Святого Пантелеймона.
  • Транспорт - згідно з графіком: маршрутне таксі Березне-Зірне-Городище.

    ЗІРНЕ - село, центр сільської Ради. Розташоване за 4 км від районного центру, за 22 км від залізничної станції Моквин. Населення - 2552 чоловік, з них дітей - 755.
    Село утворилось в кінці ХІХст. Пан Малинський назвав цю місцевість і населений пункт на честь свого сина Зюрена (Зурна), який загинув у молодому віці, і ця назва закріпилась за селом. Пізніше назва Зурно була змінена на Зірне.
    У с.Зірне знаходиться мальовничий парк площею 18,2 га, закладений в кінці XIX ст. на болоті, яке входило до маєтку пана Малинського. Керував роботами ірландський живописець і пейзажист Діонісій Міклер. Селяни возили землю підводами і вимощували болото. Осушувальні і дренажні роботи здійснювались "Західною експедицією з осушення боліт ", яка з 1874 по 1897роки працювала на території Прип'ятського Полісся. Керував експедицією відомий геолог І.І.Жилінський. До складу експедиції входили відомі вчені О.П.Карпінський, В.В.Докучаєв, О.І.Воєйков, Г.І. Танфільєв. І нині в парку можна побачити осушувальні канали та три водозбірні водойми. У парку було висаджено близько 350 видів екзотичних дерев, з яких збереглося близько 80 видів. Серед них: сосни веймутова, чорна, смолиста, жовта; ялина сибірська, шорсткувата; модрини європейська та польська. З листяних дерев - клен сріблястий, пурпурова форма клена гостролистого, різнолиста форма дуба звичайного.
    Нині основними видами дерев тут є граб та клен гостролистий. Окрасою є віковічні дерева, що трапляються в різних куточках парку. Тут ростуть старі ялини діаметром 60-80 см. з густою пірамідальною кроною, яку прикрашають видовжені звисаючі шишки. Є в парку клен сріблястий діаметром 126см. і заввишки 25м. Раніше тут були товстіші екземпляри клена сріблястого, які загинули внаслідок вітровалу. Зростають у парку ясени звичайні, висотою близько 32 м і діаметром 70 см, тополя волосистоплідна заввишки 33 м і діаметром 140 см. Вражає стара розлога липа з обхватом близько 5м. Можна побачити і старий граб діаметром 80 см. У парку зростає ЗО дерев сосни веймутової. Висота їх 25-30 м, а діаметр від 34 до 58см.
    У розрідженому підліску зростають бузина чорна та пухироплідник калинолистий. Серед трав'яного покрову навесні виділяються плями із жовтих зірочок пшінки весняної та ніжних білих квітів анемони дібровної. Окремі картини утворює осока лісова.
    Трапляються яглиця, копитняк, вороняче око, гравілат міський, розхідник вичайний, щитник шартський ~ типові види широколистяних лісів.
    Фрагментарно збереглося планування парку з часів його створення. Композиційним центром парку є каскад ставків, що з'єднуються між собою. Поблизу великих ставків знаходився звіринець. Нині парк потребує реконструкції і відновлення цінних деревних насаджень, він повинен слугувати для відпочинку та естетичної насолоди від краси людського творіння.
    Завершивши роботи з благоустрою парку, пан Малинський затіяв велике будівництво. Він вирішив увічнити пам'ять ще однієї дорогої йому людини -французької княгині Клео де Мероде, яка була колись його нареченою, однак дружиною не стала. На її честь було споруджено палац з пробкового дерева. Палац являв собою розкішну споруду як ззовні, так і зсередини. Але в 1945 році палац згорів, до нашого часу залишився лише фундамент.
    В парку знаходилася невеличка художня майстерня, в якій любив працювати Малинський, а також тенісний корт. Протягом 1905-1912 років поблизу парку були збудовані електростанція, винокурний завод, конюшні, водонапірна вежа. Крім цього, пану Малинському належав тартак, річний прибуток якого становив 30000 карбованців в рік; цегельний завод, який давав 20000 карбованців прибутку.
    На річці Случ, поблизу с.Городище знаходився водяний млин пана М. Є. Михайлова-Малинського, який знаходився в оренді у Аби Рохмана і давав 12 тис. прибутку при 7 робітниках. Поблизу парку був фруктовий сад та оранжерея, в якій протягом року вирощували квіти.
    В 1905 році було збудовано винокурний завод. На виготовлення спирту йшла картопля та ячмінь. В наш час в с.Зірне працює спиртзавод.



  • Copyright © 2009 БЦСПШБ.