Наша адреса:
34600 Рівненська обл.
м. Березне, вул. Київська 7
E-mail: lib_berezne@ukr.net
тел.: (03653)5-46-87


БІЛЬЧАКИ
  • Туристичні об'єкти - давньоруське городище ХІ-ХН ст., гідрологічна пам'ятка місцевого значення "Більчаківські джерела ", геологічний заказник "Маринино-Устянські граніти"
  • Нічліг - школа.
  • Екскурсоводи-краєзнавці -Бондар Л. С, Кокота П.А.
  • Місце дозвілля - клуб.
  • Транспорт - згідно з графіком: автобусні рейси Рівне-Маринин, Березне- Більчаки; маршрутне таксі Рівне-Більчаки.

    Назва походить від першого поселенця - Більчука. За іншою легендою, - від слова 'білка ". Люди, які жили серед лісів, ховалися від ворогів, лазили по деревах, як білки. Звідси і назва Більчаки.
    На правому березі річки Случ, неподалік від сучасного кладовища, археологічною експедицією Ю. М. Нікольченка в 1974 році було виявлено давньоруське городище XI-XII ст. Воно мало овальну форму та розміри 30x70 метрів. Залишки городища розташовані на високому пагорбі зі стрімкими схилами.
    В ті далекі часи поселення було неприступним. Були наявні оборонні вали, які дозволяли поселенцям безпечно вести господарство. На жаль, до нашого часу оборонні споруди давньоруського городища не збереглися.
    В 1913 році в Більчаках існував водяний млин, власником якого був Ю.П.Окман, Річний прибуток при 1 робітнику становив 16 тис.крб.
    В 51 кварталі Більчаківського лісництва перебуває під охороною високопродуктивне насадження сосни на площі 17 га. Сосни на цій ділянці досягають віку близько 80 років. Рельєф заказника є порізаним і неоднорідним за своєю флорою: чорниця, зелений мох, моління голуба, мітлиця тонка, конвалія, папороть-орпяк, рододендрон жовтий, щитник шартрський, багно болотяне, буяхи.
    Вздовж урочища тягнеться вузькою смугою болото, по краях якого панують зелені мохи. Саме тут виявлено рослину, занесену до Червоної книги України, - плаун колючий.
    Найбільш збереженою та цінною у науковому відношенні є ділянка Більчаківського лісництва, яка знаходиться в 48, 39, 49, 56, 57 кварталах. Загальна її площа сягає 168 га. В заказнику бере початок невеличка річка Остроганка, яка впадає в річку Переверзню, праву притоку річки Случ. Тут збереглися старі дубові ліси. Дана ділянка є відрогами Волинського лесового плато із специфічним рельєфом, породами та ґрунтом. Це зумовило багатий рослинний покрив. На знижених ділянках лісу поширена популяція чорниці лісової.
    Тут відмічено цілу низку рослин із Червоної книги України: любка дволиста, лілія лісова, гніздівка звичайна, осока затінкова, корячка темно-червона, плаун колючий. Зустрічаються рідкісні рослини: кадило сарматське, клопогін європейський, молочай гранчастий, вовчі ягоди звичайні, осока трясучковидна.
    Та найбільше задоволення отримують любителі "тихого полювання ". З літа до осені зустрічається велика кількість їстівних грибів та ягід.
    Особливу наукову цінність у флористичному плані має територія ботанічної пам 'ятки природи "Вовкова ", розміщена в 30-му кварталі Більчаківського лісництва і займає площу близько 14 га. Екологічні умови території ботанічної пам'ятки специфічні - багато світла та глеювато-супіщані грунти. Саме це спричинило поєднання лучних та лісових світлолюбних видів рослин: перестріч лучний, звіробій гірський, конюшина альпійська, дубник лісовий, стародуб прусський.
    Особливу наукову цінність цій території надає зростання астранції великої, яка занесена до Червоної книги України. Ця рослина характерна для Карпатських гір, але добре прижилася у нас, на Поліссі, і гарно квітує та плодоносить. Доповнює склад раритетних видів рослин лазурник трилопатевий, косарики черепитчасті та червонокнижна лілія лісова. З метою збереження цих рослин місцеві лісівники проводять регулярне освітлення території ботанічної пам 'ятки, щоб не допустити заліснення.



  • Copyright © 2009 БЦСПШБ.