БІБЛІОТЕКА
 
 
  


ГОЛОВНА
БІБЛІОТЕКА
ВІЗИТНА КАРТКА
ПРО НАС
ЄВРОПЕЙСЬКИЙ КЛУБ
ТВОРЧА ЛАБОРАТОРІЯ
НАШІ ПУБЛІКАЦІЇ
УВАГА!ДОСВІД!
МАН
НАЦІОНАЛЬНЕ      ВИХОВАННЯ
ФОТОРЕПОРТАЖ













Прекрасний світ дитинства у творах Всеволода Нестайка
(до 80-річчя з дня народження)
Мета. Поглибити знання учнів про прекрасний світ дитинства у творах Всеволода Нестайка, вміщених у книгах "В країні Сонячних Зайчиків", "Незвичайні пригоди в лісовій школі", "Тореадори із Васюківки"; розвивати вміння по - науковому аналізувати художні твори, давати їм власну оцінку, інсценізувати їх; виховувати зацікавленість, бажання читати художні твори української літератури
Тип уроку - урок засвоєння умінь та навичок
Обладнання: репродукції фотографій письменника, фотографій до творів, словники, виставка творів Всеволода, Нестайка, аудіокнига "В країні Сонячних Зайчиків"

Вчитель Вступне слово, представлення гостей, надає слово бібліотекарю Валентині Миколаївні

Бібліотекар
30 січня Всеволоду Нестайку, улюбленому дитячому письменнику багатьох поколінь виповнилося 80 років. Але незважаючи на такий поважний вік, він успішно працює. Пише нові твори. Друкується в найкращих видавництвах України, його твори перекладаються багатьма мовами світу.
Ювілей письменника - це приємна нагода ще раз перечитати його талановиті твори "Загадка старого клоуна", "Чудеса в Гарбузянах", "В країні Сонячних Зайчиків", "Тореадори із Васюківки", "Чарівні окуляри" зустрітися з улюбленими героями.
В усіх школах, дитячих бібліотеках організовуються книжкові виставки, проводяться літературні подорожі, вікторини, вечори, присвячені творчості Всеволода Нестайка.
Указом Президента України від 20.01.2010р. Всеволод Нестайко нагороджений Орденом Ярослава Мудрого Vступеня. Всеволод Нестайко ще й драматург. Свідченням тому є прем'ра п'єси "Таємниця Сонячних Зайчиків". Казка та п'єси вже давно ідуть в лялькових театрах. Це і "Солом'яний бичок" та рок-група "Козачок" і "Таємниця рудого Жевжика", і "Лисичка-сестричка і Вовк-панібрат". Вони живуть у Донецьку, Києві, Кіровограді. Раз на місяць письменник на першому каналі національного радіо веде передачу "Радіобайка Всеволода Нестайка".
Щоранку на вулиці Шовковичній у самому центрі Києва можна зустріти високого сивого чоловіка з песиком на повідку. Час від часу він жартівливо посварюється на свого Дюка й усміхнено замріяно крокує далі… На нього не полює зграя фотографів і телекамер, проте його книжками зачитуються мільйони дітей "від 2 до 102..", і якби зібрати воєдино всю їхню до нього любов - вона осяяла б всю Україну…
Цей чоловік - Всеволод Нестайко.

Вчитель
Ось на даних репродукціях ви бачите самого автора Всеволода Нестайка. Таким він був у дитинстві. А ось таким його пам'ятає читач у період розквіту його таланту . Зверніть увагу на те, як проміняться добротою очі письменника, зігріваючи і героїв своїх творів і їх читачів.
Перед тим як надати слово наступним учасникам нашої аудиторії, нам потрібно ознайомитись з лексичним значенням деяких нових для вас слів, а саме, поняття науковець, опонент, аналітик. Запишіть, будь ласка до зошитів визначення цих слів за великим тлумачним словником української мови
Науковець - Той, хто проводить наукові дослідження
Аналітик - Фахівець, що здійснює аналіз чого-небудь.
Опонент - 1. Особа, яка заперечує комусь у публічній бесіді, на диспуті, під час захисту дисертації, наводить факти, що не були сказані. 2. Супротивник у діалозі, суперечці; той, хто заперечує кому-небудь.
(відповіді на питання учнів)
Прошу до слова науковців Марину та Юлію, будь ласка.
Науковець Мотруніч Марина
Я не буду заглиблюватися в дати біографії Всеволода Нестайка, а повідомлю вам окремі важливі факти його творчого шляху, досліджені мною з Великої літературної енциклопедії, тижневика "Тиждень", газети "Україна молода", анотацій до творів письменника.
Народився Нестайко в Бердичеві. Це місто знамените тим, що там у різні часи проживали такі відомі класики літератури: Бальзак, Конрад, Шолом-Алейхем, Рильський". Пам'ятає голод. Родина по справжньому бідувала, тому зразу відгукнулась на пропозицію маминої сестри переїхати до Києва.
Схильність до літератури, вважає Нестайко, в нього від мами - Марії Іванівни Довгалюк. Вона була вчителькою російської словесності.
Перша книжка вийшла у Нестайка у 1956 році. Як говорив сам письменник, "…став я дитячим письменником. Чому саме дитячим? Бо мені хотілося повернутися в дитинство - інше, ніж було в мене. Веселе, повне надзвичайних пригод, ігор, розваг. Звідси мої казки та пригодницькі повісті".
Чимало творів, які виходять з-під пера дитячих прозаїків, радують добрим гумором - безцінною якістю в книжці для дітей. Це стосується казок і повістей Всеволода Нестайка (1930), книгу, якого "Тореадори із Васюківки" Міжнародною радою дитячої та юнацької літератури включено до Особливого почесного списку Гана Крістіана Андерсена.
Вигадник, фантазер, гуморист, письменник черпає сюжети і конфлікти з реального життя. В одній з перших його повістей - "В країні Сонячних зайчиків" (1959) - крізь казковий серпанок проглядають образи реальних стосунків, які склались у житті мешканців країни Ластовинії. Поетичний образ Сонячних Зайчиків в кінці повісті переростає у символ: "і знай, що завжди, коли тобі гарно і весело, коли ти робиш чесну і хорошу справу, - Сонячні Зайчики поряд з тобою". Як автор літературної казки, Всеволод Нестайко враховує досягнення сучасної науки й у той же час залишається "добрим старим чарівником " у збірках оповідань "Супутник "Ліра - 3" (1960), "Космо - Натка" (1963), "Пригоди Грицька Половинки" (1978) та пригодницькому романі "Загадки старого клоуна" (1982).
Науковець Юлія Кравчук
Сповнені гумору пригодницькі повісті Всеволода Нестайка "Пригоди Робінзона Кукурузо" (1964), "Незнайомець із квартири" (1966), "Таємниця трьох невідомих" (1970), які увійшли до трилогії "Тореадори із Васюківки" (1973). ІІ герої - непосидючі хлопчики Ява Рень і Павлуша Завгородній. Вони сповнені прекрасних намірів, які здійснити їм не вдається, тому "людству про це не було відомо". Гумор Всеволода Нестайка по - справжньому звеселяє, дарує позитивні емоції, почуття радості. Письменник винахідливий у застосуванні прийомів комізму. У повістях безліч комедійних ситуацій. Починаючи від того, що хлопці прорили "метро" під свинарник, і кінчаючи заключними сторінками, на яких юні герої намагаються врятувати улюблену вчительку Ганну Сидорівну від кохання старшого лейтенанта Пайчадзе. Природне в цій повісті все - і вчинки дітей, і їхні пригоди. І навіть участь дорослих у дитячій грі. В гумористичній повісті "Одиниця з "обманом" (1976) головний персонаж - цілий клас, всі двадцять чотири учні 4-Б, про який класний керівник каже: "Мій 4-Б - неможливий.. Мій 4-Б - найкращий!.. Мій 4-Б доведе мене до інфаркту!.. Мій 4-Б тільки й тримає мене на світі!".
Майстерність письменника виявляється передусім у чіткій індивідуалізації образів дітей, які разом з тим являють у творі своєрідний груповий образ.
Важливу сюжетну роль у творах письменника відіграє мотив таємниці. Над усім, що відбувається у повістях Всеволода Нестайка, витає усмішка доброї людини - автора, який розуміє своїх героїв, любить їх.
На відзнаку 100-річчя з дня народження Лесі українки 17 липня 1970р. була прийнята постанова про заснування республіканської літературної премії ім. Лесі Українки в галузі літератури для дітей. Всеволод Нестайко став одним із перших її лауреатів разом з Іваном Багмутом, Оксаною Іваненко, Юрієм Збанацьким, Григором Тютюнником.
Як відзначила дослідниця творчості Всеволода Нестайка Валентина Клименко: "Ми - діти, яким пощастило в потрібному віці прочитати його "Тореадори із Васюківки", "В країні Сонячних Зайчиків", "Незвичайні пригоди в лісовій школі". Любимо його героїв. Нині видавництво наперебій друкують тиражі його творів, уже добралися до перевидання повістей, написаних у 1970-60 роки. Дітям потрібна комедія, написана на сучасному матеріалі. До списку таких можна віднести "Робінзона Кукурузо" та "Вітька Магеллан", "Інопланетяни".Книжки Всеволода Нестайка володіють особливим даром: їх хочеться читати. Це Андерсен нашого часу…".
Опонент Славінська Марія
Шановні панно Марино і панно Юліє, ви по - науковому розкрили сторінки життєвого і творчого шляху відомого письменника, особливості його творчого портрета, письменницької палітри, сюжетів його творів. Мені залишається додати, що Всеволод Нестайко на сьогоднішній день є одним з найпопулярніших письменників. Загальні наклади його книжок - понад два мільйони примірників, вони перекладені двадцятьма іноземними мовами, серед яких такі як арабська та бенгалі. Нещодавно видали дві аудіокнижки письменника "В країні сонячних зайчиків" і "Чудеса в Гарбузянах". А "Тореадори" увійшли в інший звуковий збірник - "Золота скарбниця України. Бібліотека української літератури для школярів".
Аналітик Діхтяр Ольга
Я відмічаю ґрунтовну підготовку виступаючих з висвітлення даного питання, значну роботу з вироблення навичок виголошення інформації в науковому стилі. Принагідно хочу звернути вашу увагу на виставку репродукцій з твору "Тореадори із Васюківки", подивившись на які, зможете згадати улюблених героїв вивченого твору.
Вчитель
Дякую Вам. Продовжить нашу зустріч з творчістю Всеволода Нестайка імпровізований діалог читачів і письменника. В ролі письменника ми запросили виступити Юрія, учня 10-А класу. Прошу Вас, Юрію
Учень 1:
- Якими рисами повинен володіти герой у літературі для дітей?
Письменник:
- Герой дитячої літератури мусить мати ті ж риси характеру, що й герой літератури дорослої, - бути благородним, мужнім, чесним і добрим.
Учень 2:
- Чому Ви стали дитячим письменником?
Письменник:
- Бо в дитинстві був рудим.
Учень 3:
- Яка нагорода найбільш дорога вам?
Письменник:
- Найбільш гріють серце на премії і нагороди, а неослабна читацька увага. Про це свідчать тиражі моїх книг.

Уже з нетерпінням чекають спілкування з вами герої твору Всеволода Нестайка. Послухаймо їх, згадаймо назву твору. (інсценізація уривка "Незвичайні пригоди в лісовій школі")

Вчитель
"В країні сонячних Зайчиків". Таку назву має одна з повістей-казок Всеволода Нестайка. Про те як виник задум цієї книжки нам повідомить Василь Пилипчук.
Учень Василь Пилипчук
Одного сонячного ранку перед пробудженням наснилося письменникові. Що на його носі сидить живий сонячний зайчик і золотим пензликом малює на його щоках ластовиння - до речі, у дитинстві Всеволод Зіновійович, за його словами. Був рудий і веснянкуватий! - і він одразу прокинувся й відчув якусь незвичайну радість, передчуття щасливої несподіванки, і йому страшенно закортіло відразу сісти за письмовий стіл та й розпочати писати про отих лоскотливих і бешкетних сонячних зайчиків1
Так і народилася повість-казка "В країні Сонячних Зайчиків" й одразу зробилася улюбленим читанням української дітвори.
Невдовзі Країна Сонячних Зайчиків зажила своїм власним життям, одкрила, так би мовити, свої повноважні представництва в Росії, Білорус, Грузії, Литві, Латвії, а згодом - і в англомовних країнах.
Після такої, майже всесвітньої слави, яку набула Нестайкова Країна Сонячних Зайчиків, письменник гадав, що вже більше не писатиме про неї та про її мешканців, але, на щастя, помилився!..
Вчитель:
- А зараз запрошуємо вас Країну Сонячних Зайчиків". (звучать уривки аудіокниги "В країні Сонячних Зайчиків", переказ оповідання "Синє ведмежа Гришка")

Наша розмова про творчість Всеволода Нестайка була б незавершеною, якби ми не згадали вивчений нами твір "Тореадори із Васюківки" та його головних героїв Яву і Павлушу, правда? Микола нам приготував коротенький переказ одного з епізодів повісті, якого нема в нашому підручнику.
Бесіда
1. Чи сподобалися вам твори, які ви щойно побачили й почули?
2. Назвіть героїв твору "В країні Сонячних Зайчиків", "Незвичайні пригоди в лісовій школі"
3. Чого навчають нас герої цих творів?
4. З ким із героїв хотілося б зустрітись? А дружити?
5. Які з героїв створені надзвичайною уявою автора?
6. Чи поповнили ви свої знання про творчість Всеволода Нестайка на сьогоднішній зустрічі ?

Вчитель підводить підсумок уроку Домашнє завдання на наступний урок позакласного читання